Jabłkowy cydr domowej roboty

Jakiś czas temu dostałam naprawdę sporo jabłek. Trzeba było z nich coś zrobić, przygotowałam wiec karmel jabłkowy, upiekłam ciasto z jabłkami, ale i tak zostało ich jeszcze całe mnóstwo. Pożyczyłam więc sokowirówkę i wycisnęłam z nich sok, a z soku (którego powstało całkiem sporo) zrobił się cydr. To było już któreś z kolei podejście do zrobienia cydru w domu samodzielnie. Wcześniej kombinowałam coś z sokiem kupionym w sklepie, ale efekty działań nie były zbyt zadowalające. Tym razem cydr wyszedł genialnie. Jest wytrawny, lekko słodki. Właściwie to nie wiem czy ten napój alkoholowy, który powstał można nazwać cydrem czy już winem. Po niecałych 2 tygodniach ten procentowy napój był gazowany, jednak aktualnie po upływie prawie miesiąca moim zdanie jest to już wino jabłkowe. Zwał jak zwał, nie ma dla mnie znaczenia czy to jest jeszcze cydr czy już wino. W każdym razie wyszło pysznie. Jest delikatnie słodkie, łagodne i naprawdę smaczne.

domowy sok jabłkowy

Miałam naprawdę dużo jabłek, około 3 godzin zajęło mi krojenie jabłek na mniejsze kawałki i wciskanie z nich soku. Jeśli też macie dużo jabłek i chcielibyście z nich przygotować cydr lub wino to polecam Wam zaopatrzyć się w takie bardzo proste urządzenie dzięki któremu pokrojenie jabłka zajmie Wam 1-2 sekundy (nie mam pojęcia jak to się nazywa, to takie kółko z ostrzami, które widzicie poniżej).

Nie jestem pewna ile miałam kilogramów jabłek, wiem, że wycisnęłam z nich około 15 litrów soku. Niestety nie mam dla Was gotowego, konkretnego przypisu na cydr, bo robiłam wszystko na oko. Poza sokiem jabłkowym, który najlepiej jest samodzielnie z jabłek wycisnąć, potrzebne jeszcze drożdże do cydru – kupicie je w większych sklepach ogrodniczych na dziale z akcesoriami do robienia wina, w niektórych supermarketach lub w sklepach internetowych. Przyda się też pożywka dla drożdży (dostaniecie ją w tym samym miejscu co drożdże). I właściwie to wszystkie składniki jakie są potrzebne. Ilość i proporcje jakich trzeba użyć  będziecie mieli na opakowaniu drożdży i pożywki, które kupicie. Ja wymieszałam zwykłe drożdże winne z odmianą drożdży przeznaczonych do cydru.

jabłka

Potrzebny jest też jakiś balon na wino z rurką fermentacyjną, w którym będziecie fermentował wyciśnięty z jabłek sok. Ja mam takie plastikowe wiadro, wspominałam  nim kilka lat temu. Jest to bardzo wygodne „urządzenie”, pisałam o nim tu. Wiadro sprawdza się świetnie, już kilka win w nim powstało. Jego ogromna zaletą jest to, że się go nie da stłuc i to, że jest naprawdę łatwe w użyciu i umyciu (w porównaniu z klasycznym balonem szklanym używanym do produkcji win w domu).

jabłka

Wyciśnięty sok z jabłek, najlepiej jest przelać przez sito o drobnych oczkach, żeby go trochę przefiltrować (można też świeżo wyciśnięty sok z jabłek przelać przez sito wyłożone gazą). Podczas wyciskania soku w moim przypadku powstawał naprawdę sporo gęstej pian i osadu, które w większości podczas przecedzania usunęłam, bo chciałam, żeby cydr miał bardziej płynną i klarowną konsystencję.

jak zrobic cydrdrożdże do cydru

Taki wstępnie przefiltrowany sok wlałam do wiadra. Moje wiadro ma 20 litrów, sok wypełniał wiadro w około 3/4 objętości. Nie wlewajcie soku do pełna (po brzegi wiadra, lub do pełna balona/butli na wino), zostawcie tam trochę przestrzeni/powietrza ponieważ fermentacja może przebiegać dość burzliwie, a to znaczy, że wino może podczas fermentacji „wyjść z wiadra”.

Do soku dodajecie pożywkę i drożdże zgodnie z instrukcją umieszczoną na ich opakowaniu. Zamykacie wiadro, lub balon na wino, wkładacie rurkę fermentacyjną, do rurki wlewacie trochę wody i czekacie, aż bakterie zaczną pracować. Po kilku dniach powinno być słychać takie charakterystyczne bulgotanie z rurki fermentacyjnej. Po około 2 tygodniach cydr powinien być gotowy. Cydr powinien być lekko gazowany. Jeśli poczekacie dłużej i wasz cydr  przestanie całkowicie pracować to powstanie Wam wino jabłkowe, które w porównaniu z cydrem nie będzie gazowane, ale za to będzie miało więcej niż cydr alkoholu.

Dodatkowo do soku jabłkowego, po wlaniu go do wiadra dodałam około 1/2 kg cukru, który rozpuściłam w 1/2 litrze wody oraz 15 g kwasku cytrynowego. Moje jabłka były naprawdę bardzo słodkie więc cukru do wina jabłkowego dodałam bardzo mało.

sok jabłkowy

Sok był mętny i brunatny, jednak gotowe wino jest klarowne i przezroczyste możecie to zobaczyć na zdjęciu poniżej. Ten przepis na cydr czy też wino jabłkowe robiłam na oko, nie trzymałam się żadnych sztywnych proporcji. Mówiąc w skrócie do zrobienia domowego cydru potrzebujesz soku jabłkowego, najlepiej takiego wyciśniętego samodzielnie z jabłek, drożdży winnych, cukru, odrobinę kwasku cytrynowego.

wino jablkowe