Jakiś czas temu prezentowałam na blogu przepis na domowy keczup. Dziś zapraszam Was na keczup po raz drugi, tym razem będzie to keczup z rabarbaru. Przepis pochodzi z książki „Warzywo” Dominiki Wójciak. Rabarbar w formie keczupu to naprawdę nietypowa i niespotykana sprawa, do niedawna myślałam, że z rabarbar można wykorzystywać do rożnego rodzaju ciast i deserów, i byłam przekonana, że jest on owocem, a tu okazuje się, że rabarbar to warzywo.
Więc koniecznie chciałam zrobić keczup rabarbarowy w domu i naprawdę nie mogłam doczekać się kiedy na straganach pojawi się rabarbar. W końcu się doczekałam mam rabarbar oraz kilka słoiczków domowego keczupu z rabarbaru. Przepis minimalnie zmodyfikowałam – nie miała na przykład octu winnego, więc zastąpiłam go octem jabłkowym i cytryną.
Przepis na keczup z rabarbaru
Składniki:
- Rabarbar – 4 łodygi
- Krojone pomidory z puszki – 1 puszka
- Cebula – 2 sztuki
- Imbir – 3 cm korzeń
- Czosnek – 4 ząbki
- Cynamon – 1/4 łyżeczki
- Liście laurowe – 4 sztuki
- Goździki – 4 sztuki
- Ziele angielskie – 4 sztuki
- Ocet jabłkowy- 1/3 szklanki
- Cytryna – sok z 1 sztuki
- Cukier -1/3 szklanki
- Suszona ostra papryka – 1 sztuka
- Sól – 1 i 1/2 łyżeczki
Przygotowanie:
- Umyty rabarbar pokrój na mniejsze kawałki i umieść je w żaroodpornym naczyniu (takim, które nadaje się do zapiekania w piekarniku)
- Cebule pokrój w kostkę, a czosnek w plasterki i dodaj do rabarbaru.
- Dodaj także liście laurowe i cynamon, oraz zmielone w młynku do przypraw lub utłuczone w moździerzu goździki i ziele angielskie, zetrzyj na tarce korzeń imbiru. Dolej także ocet, dodaj sok z cytryny cukier, sól, ostrą paprykę i pomidory z puszki. Wszystko wymieszaj i wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 2 godziny. W czasie gdy keczup z rabarbaru się piecze od czasu do czasu zaglądaj do piekarnika i zamieszaj wszystkie składniki.
- Po 2 godzinach wyjmij naczynie żaroodporne z piekarnika i zmiksuj keczup z rabarbaru przy pomocy blendera na gładką masę.
- Ciepły keczup przełóż do wyparzonych, suchych i ciepłych słoiczków, zakręć i wstaw do piekarnika nagrzanego do 120 stopni na 30 minut, dzięki temu takie słoiczki możesz dłóżej przechowywać.
Przepis na keczup z rabarbaru na filmie:
Jak smakuje keczup z rabarbaru?
Ten keczup jest przepyszny. Naprawdę trudno się zorientować, że jego głównym składnikiem jest rabarbar. Mój keczup wyszedł bardzo pikantny ze względu na to, że dodałam do niego małą ale bardzo ostrą suszona papryczkę. W smaku ten keczup jest bardzo zbliżony do keczupu jaki przygotowywałam ze zwykłych pomidorów.
Polecam Wam od razu zrobić ten keczup z podwójnej porcji składników, za jednym zamachem można sobie przygotować większy zapas bo naprawdę szybko znika. Z podanych przeze mnie proporcji powstaje 5 małych słoiczków keczupu z rabarbaru (takich po 200 g).
Musi smakować przepysznie, nie ma opcji, żebym nie wykorzystała takiego przepisu w sezonie! 🙂