Korzystanie ze sprzętów gospodarstwa domowego jest dla mnie bardzo oczywiste. Obcuję z nimi codziennie, ich używanie weszło mi w krew tak bardzo, że bez niektórych nie wyobrażam sobie życia.
Ich posiadanie jest dla mnie tak oczywiste jak to, że oddycham powietrzem. Bo jak można żyć bez pralki czy lodówki? Nie zdaję sobie sprawy, że te sprzęty weszły pod strzechy dość niedawno. Moja prababcia lodówki nie miała i żyła. Jak to możliwe?
Do rozważania tego tematu natchnęłam mnie strona na, której znalazłam informacje na temat projektu realizowanego przez projektantkę Jihyun Ryou „Save food from refrigerator shaping traditional oral knowledge”. Autorka projektu jest zdania, że można wykorzystać wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie na temat przechowywania żywności i dzięki niej zrezygnować z korzystania z lodówki. Wiedza ta jest trochę zapomniana ze względu na to, że przestała być potrzebna gdyż urządzenia chłodnicze są używane praktycznie w każdym domu. Przypomnienie o niej i jej popularyzacja to główny cel tego projektu.
Projektantka skonstruowała kilka sprzętów kuchennych, które bazują na „ludowej” wiedzy dotyczącej przechowywania żywności i umożliwiają jej dłuższe przechowywanie bez konieczności korzystania z lodówki.
Jednym z takich ekologicznych sprzętów kuchennych jest półka umożliwiająca jednoczesne przechowywanie jabłek i ziemniaków. Dlaczego zastosowana takie połączenie? Ponieważ jabłka produkują dużą ilość etylenu, który w przypadku ziemniaków spowalnia proces związany z ich kiełkowaniem, przedłużając tym samym ich przydatność do spożycia. Poza tym ziemniaki w tej półce są przechowywane w ciemnej drewnianej skrzynce. Zapobiega to powstawaniu solaniny w ziemniakach, która jest związkiem chemicznym powodującym zatrucia pokarmowe.
Inny pomysłem na przedłużenie świeżości niektórych warzyw jest trzymanie ich w pozycji pionowej. Umożliwią to stworzone przez Jihyun półki wypełnione piaskiem, który dodatkowo zapewnia odpowiednią wilgotność, która wpływa na jędrność i świeżość warzyw. Podobnie jak półeczka w której umieszczana jest podstawka, którą napełnia się wodą, przez co warzywa nad nią umieszczone nadają się do spożycia dłużej.
Na stronie projektu http://www.savefoodfromthefridge.com/ znajdziecie wiele innych pomysłów jak przetrwać bez lodówki. Jeśli znacie na to jakieś ekologiczne sposoby to sami także możecie podzielić się wiedzą z innymi.