Bezglutenowa tarta bananowa z daktylowym karmelem

Dziś kolejny raz do gotowania zainspirowałam mnie książka „My new roots”, tym razem upiekłam tartę, która okazała się być jednym z najpyszniejszych ciast jakie jadłam w życiu. Do tego ta bananowa tarta jest bezglutenowa, wegańska  myślę, że dużo zdrowsza niż klasyczna wersja tego słodkiego karmelowo bananowego deseru, który może być Wam znany pod nazwą benoffee.

tarta-z-bananami

Spód do tej tarty zrobiony jest ze zmielonych płatków owsianych, nasion słonecznika oraz oleju kokosowego. Próbowałam już kilku przepisów na bezglutenowy spód do tarty i  na chwilę obecną myślę, że ta wersja jest jedną z najlepszych. Spód jest spoisty, kruchy, ale jednocześnie nie kruszy się i jest wytrzymały i świetnie nadaje się do wypełnienia nadzieniem słodkim lub wytrawnym.

Karmel z daktyli z dodatkiem masła orzechowego, to naprawę coś wyjątkowego i genialnie smakującego, można go wykorzystać także do różnych innych deserów (nie tylko do tej bezglutenowej tarty z bananami). A kokosowa bita śmietana może być genialnym zamiennikiem tradycyjnej bitej śmietany (ma idealną gładką i maślaną konsystencję).

Ale do rzeczy, poniżej znajdziecie moją interpretację przepisu na benoffee, którą koniecznie musicie przetestować sami!

Bezglutenowa tarta z bananami i daktylowym karmelem:

Składniki na kruchy bezglutenowy spód do tarty:

  • Płatki owsiane – około 200g
  • Słonecznik – około 100g
  • Olej kokosowy (najlepiej nierafinowany, nada dodatkowego kokosowego posmaku) – około 4-6 łyżek
  • Szczypta soli
  • Miód (opcjonalnie) – 1 łyżka
  • Zimna woda – 4-5 łyżek

Składniki na daktylowy karmel:

  • Daktyle – 200g
  • Cukier waniliowy – 2 łyżki
  • Sok z 1/2 limonki
  • Masło orzechowe (z orzeszków ziemnych) – 2-3 łyżki
  • Spora szczypta soli

Składniki na kokosową bitą śmietanę:

  • Mleko kokosowe – 1 puszka – puszkę wstaw do lodówki na kilka godzin przed pieczeniem
  • Skórka starta z 1 limonki
  • Sok z 1/2 limonki
  • Cukier waniliowy – 2 łyżki
  • Dodatkowo:
  • Banany – 2-3 sztuki
  • Gorzka czekolada – opcjonalnie 4 kawałki

Przygotowanie:

  1. Zacznij od namoczenia daktyli z których zrobisz karmel daktylowy. Czyli do miski włóż daktyle i zalej je ciepłą wodą. Odstaw je na 2 godziny – powinny porządnie zmięknąć.
  2. Przygotuj spód do tarty. Do kielicha blendera wsyp płatki owsiane i zmiel je na mąkę. Na patelni upraż nasiona słonecznika (powinny nabrać złotego odcienia), uprażony słonecznik odstaw do całkowitego wystudzenia, a następnie wsyp do kielicha blendera i zmiel. W misce umieść wszystkie składniki na bezglutenowy kruchy spód i zagnieć z nich ciasto. Powinna powstać dość zwarta masa (w razie potrzeby dolej do składników jeszcze 2-3 łyżki zimnej wody. Powstałym ciastem wylep formę do tarty, a następnie schowaj formę do lodówki na około 10-15 minut. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni i włóż do niego wyjętą z lodówki wylepioną ciastem formę do tart. Piecz spód przez około 20-25 minut. Po upieczeniu wyjmij go z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia.
  3. Gdy spód do bananowej tarty się piecze przygotuj daktylowy karmel. Namoczone daktyle odcedź i przełóż do kielicha blendera. Dodaj do nich masło orzechowe, cukier waniliowy, szczyptę soli oraz sok wyciśnięty z 1/2 limonki, żeby masa dobrze się miksowała możesz dodać także 2-3 łyżki wody. Po zmiksowaniu karmel jest gotowy. Naprawdę ciężko się oprzeć żeby nie zjeść go w całości od razu, ale poczekaj! Cierpliwość się opłaca, bo karmel daktylowy w połączeniu z kokosową bitą śmietaną, bananem i kruchym spodem jest jeszcze lepszy!
  4. Przygotuj kokosową bitą śmietanę. Z lodówki wyjmij puszkę mleka kokosowego, nie mieszaj jego zawartości! Po schłodzeniu mleko kokosowe się rozwarstwi i na górze pojawi się gęsta „śmietanka” kokosowa, która jest nam potrzebna. Część płynna znajdująca się pod spodem nie jest nam potrzebna w tym przepisie. Do miski wyciśnij sok z 1/2 limonki dodaj także skórkę startą z 1 wyparzonej i umytej limonki, dodaj cukier waniliowy oraz dość zwartą „śmietankę” kokosową. Wszystko ubij przy pomocy miksera – składniki powinny się połączyć i powinien powstać jednolity krem.
  5. Gdy spód się upiecze i całkowicie wystygnie, wyłóż na niego warstwę daktylowego karmelu, na to ułóż pokrojone w plasterki banany, a na banany wyłóż warstwę kokosowej bitej śmietany. Wszystko możesz jeszcze posypać startą gorzką czekoladą.
  6. Obłędnie pyszna bezglutenowa tarta bananowa z daktylowym karmelem jest już gotowa, moim zdanie najlepiej smakuje porządnie schłodzona (czyli warto ją jeszcze wstawić na 1-2 godziny do lodówki).
  7. Smacznego!