Ciasto drożdżowe z kruszonką i rabarbarem

W tym tygodniu na blogu u Pani Fotograf będzie słodko! Postanowiłam przetestować kilka przepisów z książki White Plate Elizy Morawskiej. Na pewno znacie ten blog i jego autorkę (jeśli jedna by się tak zdarzyło, że jakimś cudem nie znacie  to koniecznie zajrzyjcie tu: whiteplate.com . Bardzo lubię zaglądać na ten blog i szukać tam inspiracji kulinarnych i gdy jakiś czas światło dzienne ujrzała książka White Plate Słodkie – bez zastanowienia ją kupiłam. Oczywiście moja zasada kupowanie kupowania książek po okładce w tym przypadku też miała miejsce bo okładka jest piękna, ale o szczegółach i wyglądzie samej książki będzie kiedy indziej. Dziś będzie o przepisie na podstawowe ciasto drożdżowe  właśnie z tej książki.

Mistrzem cukiernictwa nie jestem i jeśli chodzi o pieczenie nie zajmowałam się nigdy jakimś zgłębianiem tajników piekarniczych. Kilka przepisów na ciasta i różne inne wypieki pojawiła się na blogu, ale pieczenia jest dla mnie trudne ze względu na to, że nie umiem trzymać się przepisów, zawsze coś tam zmieniam i traktuję przepisy jako inspiracje a nie sztywne wytyczne. I o ile w przypadku zup, sałatek i wszelkiego innego rodzaju daniach takie podejście działa, o tyle w przypadku wypieków się to nie sprawdza. Podczas pieczenia raczej nie można dodawać składników na oko, trzeba sztywno trzymać się przepisów – co jest dla mnie bardzo trudne. Dlatego w pieczeniu po prostu nie jestem najlepsza. Dlatego postanowiłam poszerzyć wiedzę z tego tematu i trochę podszkolić się z pieczenia podstawowych ciast.

Odszukałam więc przepis w książce White Plate na ciasto drożdżowe i przestudiowałam przepis. Na pierwszy rzut oka wydawał mi się bardzo prosty. Trzeba było po prostu umieścić wszystkie składniki w misce i wymieszać mikserem. Tak też zrobiłam, jednak po tym jak przystąpiłam do pracy i wstawiłam ciasto do piekarnika poszukałam trochę informacji w internecie na temat pieczenia ciast drożdżowych. Okazało się, że nie jest to wcale taka prosta sprawa, że ciasto to wymaga długiego wyrabiania i może popełnić przy nim wiele różnych błędów, z których ja oczywiście kilka popełniłam. Oczywiście mogłam przed przystąpieniem do pieczenia poszukać informacji na temat drożdżowych wypieków w internecie, a nie po fakcie gdy moje ciast było już prawie upieczone. Tak miałam ogromne obawy co do tego, że moje ciasto może być jakieś tam inne niż powinno, ale ku mojemu zaskoczeniu i mimo tego, że nie do końca trzymałam się przepisu (jak zwykle) moje drożdżowe ciasto z rabarbarem i kruszonką wcale nie wyszło takie zło, było pyszne i szybko zniknęło. Jedynym jego mankamentem było to, że się trochę za bardzo kruszyło. To zapewne przez to, że dodałam trochę za dużo mąki i za krótko to ciasto wyrabiałam. Co prawda w przepisie było napisane, że ciasto nie wymaga długiego wyrabiania, ale ja chyba trochę przesadziłam i robiłam to zdecydowanie za krótko. Gdy zaczęłam mieszać składniki moje ciasto było bardzo klejące, dlatego dosypałam więcej mąki (naprawdę dużo więcej). Podobno nie ma potrzeby dosypywać tej mąki, na początku wyrabiania ciasto drożdżowe jest klejące i ma rzadszą konsystencję, ale w miarę jak się je wyrabia zmienia się i powstaje z niego bardziej zbita i mniej klejąca masa. Dlatego jeśli planujecie zrobić drożdżowe z tego przepisu nie popełniajcie mojego błędu  i bądźcie bardziej cierpliwi niż ja. Wyrabiajcie ciasto jakiś czas zanim zdecydujecie się dosypać dodatkową mąkę. Wtedy będziecie mieli większą szansę na to, że Wasze ciasto będzie idealnie.  Koniec tego przydługiego wstępu czas na konkrety czyli na przepis. Ja zrobiłam to ciasto z podwójnej porcji (ilość składników w przepisie w książce White Plate Słodkie pomnożyłam przez dwa), poniżej podaję składniki w podwójnej ilości.

ciasto drożdżowe przepis

Oto przepis na podstawowe ciasto drożdżowe pochodzący z książki White Plate:

Przepis na drożdżowe także na filmie poniżej:

Składniki ciasta drożdżowego:

 • Mąka pszenna -600 g (około 2 i pół szklanki)
 • Żółtka – 4 sztuki
 • Jajka – 2 sztuki
 • Drożdże świeże – 20 g
 • Cukier – 120 g (około pół szklanki)
 • Masło – 120 g
 • Mleko – 100 ml
 • Cukier waniliowy – 2-3 łyżeczki

Składniki na kruszonkę:

 • Cukier – 2 łyżki
 • Mąka – 3-4 łyżki
 • Masło 2 łyżki
 • Cukier waniliowy (opcjonalnie) – 2 łyżeczki

Dodatkowe składniki:

 • Można dodać tez dowolne owoce ja dodałam 2 łodygi rabarbaru (obrane i pokrojone wymieszałam z 2 łyżkami cukru i kawałkiem startego imbiru)

Przygotowanie:

 1. Drożdże rozkrusz do szklanki, dodaj łyżkę cukru i wymieszaj. Dolej jedną łyżkę ciepłego mleka (ale nie gorącego), wymieszaj i odstaw na kilka chwil.
 2. W rondelu rozpuść masło i odstaw do wystudzenia.
 3. Podgrzej też mleko (powinno być letnie, ale nie gorące!)
 4. W misce umieść przesianą mąkę, cukier, 4 żółtka i 2 całe jajka, cukier waniliowy, dolej przestudzone roztopione masło, oraz letnie mleko, na koniec dolej drożdże. Wszystko wymieszaj przy pomocy miksera.
 5. Przypominam raz jeszcze: ja dosypałam więcej mąki, bo ciasto początkowo bardzo się kleiło, ale uwaga! nie powinno się tak robić. Podobno cisto drożdżowe powinno wyrabiać się BARDZOOOO DŁUGO i mimo tego, że na początku klei się po jakimś czasie powstanie z niego zwarta masa. Choć tak naprawdę w przepisie z którego korzystałam nie było to wyjaśnione. Poza tym wyrabiałam ciasto bardzo krótko.
 6. Gdy cisto będzie wyrobione, przełóż je na formę wyłożoną papierem do pieczenia i odstaw na chwilę w ciepłe miejsce.
 7. Przygotuj kruszonkę: połącz ze sobą masło, mąkę, cukier oraz cukier waniliowy. Rozkruszaj palcami składniki ze sobą – mają powstać okruszki.
 8. Na ciasto drożdżowe przełóż przygotowany rabarbar, posyp wszystko kruszonką i piecz w nagrzanym do 190 stopni piekarniku przez około 45-50 minut. Gdy robicie to ciasto z normalnej porcji, czyli  przygotowaliście o połowę mniej ciast niż ja pieczcie je krócej około 30 minut!
 9. Smacznego!