Kwitnie czarny bez, którego zapach bardzo lubię. W zeszłym roku zrobiłam z niego nalewkę (przepis tu: nalewka z czarnego bzu), w tym roku postanowiłam sprawdzić jak smakują kwiaty czarnego bzu smażone w cieście naleśnikowym. Surowe kwiaty nie są smaczne, jedna gdy zalejemy je wodą z odrobiną cukru lub miodu, to nabierze ona wspaniałego smaku kwiatowego. Ciekawiło mnie bardzo czy podczas smażenia także uwolni się ten smak.
Krótki film ze spaceru :
Czarny bez kwiaty w cieście naleśnikowym przepis
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- Mąka – 1/2 szklanki
- Mleko – 1/3 szklanki
- Woda gazowana – 1/3 szklnki
- Sól – szczypta
- Cukier waniliowy – 2 łyżeczki
- Olej – 1 łyżka
- Jajko – 1 sztuka
Przygotowanie ciasta naleśnikowego:
- Wymieszaj wszystkie składniki przy pomocy trzepaczki i gotowe. Gęstość ciasta można regulować poprzez dosypanie odrobiny mąki (w przypadku gdy ciasto jest za rzadki) lub dolania odrobiny mleka (gdy ciasto n naleśniki jest za gęste).
Pozostałe składniki:
- Kwiaty czarnego bzu
- Olej do smażenia
- Cukier puder do posypania usmażonych kwiatów
Przygotowanie smażonych kwiatów bzu:
- Kwiaty zamocz w zanurz w cieście naleśnikowym i smaż na dobrze rozgrzanym oleju. Usmażone kwiaty posyp cukrem pudrem i gotowe! Można jeść, najsmaczniejsze są jeszcze ciepłe.
Uwagi:
- Kwiaty bzu czarnego na surowo nie są specjalnie smaczne (właściwie to nie mają jakiegoś mocno sprecyzowanego smaku), ale podczas podgrzania (podczas smażenia) nabierają przyjemnego, bardziej wyrazistego kwiatowego smaku.
- Trochę problematyczne jest jedzenie takich smażonych kwiatów, ponieważ powinno się jeść tylko te drobne kwiatki bez łodygi po usmażeniu całych baldachów czarnego bzu trzeba oderwać i zjeść tylko drobne kwiatki zanurzone w cieście naleśnikowym.
- Przygotowanie takich smażonych kwiatów czarnego bzu to było ciekawe doświadczenie kulinarne, jednak zdecydowanie bardziej praktycznym wykorzystanie kwiatów czarnego bzu jest wykonanie z niego nalewki, syropów lub napojów 🙂