Dlaczego biszkopt opada po upieczeniu?

Dzień dobry, jakiś czas temu mój mąż miał urodziny  i z te okazji postanowiłam upiec dla niego tort. Do wykonania tortu samodzielnie potrzebny mi był biszkopt, więc postanowiłam wykorzystać tę okoliczność do przetestowania kolejnego przepisu z książki „White Plate Słodkie” Elizy Mórawskiej. 

Biszkopt i cały tort truskawkowy wyszedł smacznie jednak miałam z nim jeden duży problem, a mianowicie – opadł mi po upieczeniu. Jeśli wiecie dlaczego biszkopt opada po upieczeniu i co mogłam zrobić nie tak w tym przepisie koniecznie dajcie mi znać, abym więcej tego błędu nie popełniła.

Przepis na biszkopt i opowieść o tym jak mój biszkopt opadł także na filmie:

Wydaje mi się, że wszystko zrobiłam tak jak trzeba, zgodnie z przepisem. Jedyne co zmieniłam to, to że dodałam mniej cukru niż zalecał przepis, z racji tego, że planowałam z upieczonego biszkopta zrobić tort i przełożyć ciasto słodki kremem dodałam około połowę porcji cukru (zamiast 230g dodałam około 100g).

Aha była jeszcze jedna zmiana. Kilka dni wcześniej testowałam inny przepis z tej samej książki na ciasto biszkoptowe z owocami. I ogromną wadą tego ciasta było to, że wyszło ono bardzo płaskie. Wydawało mi się wtedy, że ilość składników na tortownicę o średnicy 24 cm była zdecydowanie za mała. Dlatego mając na uwadze te doświadczenie i mając tortownicę o średnicy 24 cm użyłam więcej wszystkich składników – tyle co było przeznaczone na tortownicę 28-30 cm.  Chciałam, żeby biszkopt wyszedł mi tak wysoki, abym mogła podzielić go na 3 równe placki i stworzyć trójwarstwowy tort. Biszkopt podczas pieczenia naprawdę bardzo ładnie wyrósł i gdyby nie to, że później padł moje początkowe założenia udało by się zrealizować. Niestety przez ten incydent i oklapnięcie ciasta mogłam je podzielić jedynie na 2 części.

Poniżej podaję Wam proporcje składników jakie znajdują się w książce w zależności od wielkości tortownicy:

24 cm: 150 g mąki + 150 g cukru + 4 jajka

26 cm: 175 g mąki + 175 g cukru + 5 jajek

28 cm: 200g mąki + 200g cukru + 5 jajek

30 cm: 230 g mąki + 230 g cukru + 6 jajek

Powiedzcie, czy to możliwe, aby ze 150 g mąki otrzymać w miarę wysoki biszkopt, który da się podzielić przynajmniej na 2 części? Mi wydaje się to jakość bardzo mało (ale co ja tam wie, w końcu to był mój pierwszy biszkopt na tort 😛 )

biszkopt do tortu

PRZEPIS NA BISZKOPT:

SKŁADNIKI:

 1. Jajka – 6 sztuk
 2. Mąka – 200-230 g
 3. Cukier – około 100g
 4. Sok z cytryny (nie było go w oryginalnym przepisie) – 2 łyżki

KILKA UWAG, które podobno pomagają w tym aby biszkopt wyszedł idealnie, ja się do nich zastosowałam, ale i tak ciasto nie do końca mi wyszło :

1. Jajka użyte do wypieku powinny mieć temperaturę pokojową.

2. Biszkopt przygotowuje się naprawdę szybko, dlatego dobrze jest włączyć piekarnik do nagrzewania tuż przed rozpoczęciem przygotowywania masy na biszkopt. Podobno ważne jest żeby formę z surowym ciastem od razu włożyć do dobrze nagrzanego piekarnika.

2. Dodanie soku z cytryny do białek powoduje, że lepiej i szybciej się ubija na sztywną pianę (myślę, że to prawda).

3. Ubijając pianę z białek należy pamiętać, żeby białka znajdowały się w czystej i suchej misce oraz łopatki miksera były czyste i suche (piana się wtedy lepiej ubije).

4. Do biszkoptu najlepiej użyć mąki drobniejszej (zawierającej mniej popiołu) tej typu 450.

5. Podczas pieczenie biszkoptu nie powinno się otwierać piekarnika, żeby ciasto nie opadło.

6. Biszkopt po upieczeniu powinien stygnąć w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach.

PRZYGOTOWANIE CIASTA BISZKOPTOWEGO (spody do tortu):

 1. Oddziel żółtka od białek.
 2. Żółtka ubij z cukrem przy pomocy miksera na białą puszystą masę.
 3. Białka jajek ubij na sztywną pianę, pod koniec ubijania, dodaj 2 łyżki soku z cytryny u ubijaj dalej.
 4. Do masy z żółtkami dodaj wcześniej przesianą mąkę i delikatnie wymieszaj.
 5. Następnie do masy na biszkopt dodaj ubitą pianę z białek. Pianę dodawaj stopniowo porcjami, mieszając delikatnie drewnianą łyżką.
 6. Ciasto przelej na tortownicę, której dno wyłóż papierem do pieczenia, a boki posmaruj masłem i posyp bułką tarta.
 7. Piecz biszkopt w temperaturze 180 stopni przez 45 minut.