Dlaczego ciasto nazywa się pleśniak

Jakiś czas temu moja teściowa po raz kolejny upiekła przepyszne ciasto – pleśniak. Smakuje rewelacyjnie, ale nazwa moim zdaniem nie brzmi zachęcająco. Kto wymyślił nazwę, która mi ewidentnie kojarzy się z pleśnią dla tak pysznego ciasta? Może ktoś z Was jest w stanie mi to wyjaśnić?

Poza tym u mnie dziś na dworze przepiękna pogoda, która nie sprzyja siedzeniu w kuchni, gotowaniu i pieczeniu. Ale przepis podaję, bo podobno weekend ma być deszczowy. A co można robić w czasie deszczu? Na przykład skorzystać z przepisu na ciasto pleśniak 🙂 .

Zastanawiam się czy w najbliższy weekend nie upiec samodzielnie takiego ciasta tylko zamienić jabłka na rabarbar, na który własnie rozpoczął się sezon i który uwielbiam.

Oto przepis i składniki:

Składniki:

Jaja – 5 sztuk

Jabłka – około 3 sztuki

Kisiel – 1 opakowanie

Kakao – 3-4 łyżeczki

Margaryna – 1 opakowanie

Mąka – 3 szklanki

Cukier – 1 szklanka

Proszek do pieczenia – 2 łyżeczki

ciasto pleśniak przepis

Przygotowanie:

  1. Z mąki, cukru, margaryny, żółtek i proszku do pieczenia zagnieć kruche ciasto. Podziel ciasto na 3 części. Do jednej dodaj kakao i jeszcze raz zagniataj. Każdą część ciasta owiń folią, jedną część ciasta włóż do lodówki, a dwie pozostałe do zamrażarki (w tym jedną część ciasta z kakao).
  2.  Z białek ubij pianę, dodaj do niej kisiel i 4 łyżki cukru
  3.  Po 2-3 godzinach, wyjmij jedną część ciasta z lodówki, rozwałkuj i wyłóż na wyłożoną papierem do pieczenia, lub wysmarowaną margaryną i obsypaną bułką tartą blaszkę do pieczenia. Na ciasto wyłóż pokrojone na cienkie kawałki jabłka. Na warstwę jabłek zetrzyj wyjętą z zamrażarki część ciasta z kakao, na nie wyłóż pianę z białek. Na wierzch zetrzyj, lub ułóż porwane na małe kawałeczki ostatnią zamrożoną warstwę ciasta.
  4. Piecz ciasto w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut do godziny.
  5. Smacznego!

agencja fotograficzna pani fotograf

7 komentarzy

  1. whiness
    whiness at |

    A chciałam już się dowiedzieć, dlaczego tak jest! To przecież pyszne ciasto, ale nazwa taka… mało apetyczna 🙂

  2. Pani Fotograf Gotuje
    Pani Fotograf Gotuje at |

    🙂 na Facebooku mi dziewczyny napisały, że to przez tą pianę z białek na wierzchu ciast – przypomina białą pleśń. I w właściwie uważam, że mają rację. Więc to może być rozwiązaniem zagadki – skąd taka nazwa dla ciasta 🙂

  3. gin
    gin at |

    Nigdy nie piekłam pleśniaka – może właśnie przez tę nazwę…? Nie mam pojęcia, skąd się wzięła, ale jest wyjątkowo nietrafiona moim zdaniem…

  4. naleśniki
    naleśniki at |

    Wygląda pięknie, nie mogę się napatrzeć na te zdjęcia 🙂

  5. Opalanka
    Opalanka at |

    Są takie zasiedziałe nazwy,co przyjęły się z niewiadomych powodów i żadnym sposobem nie ma od nich odwrotu. Zdaje się , że pleśniaka właśnie to dotyczy:)Podobno wystarczy coś powtórzyć pewną ilość razy, by człowiek uznał rzecz za „swoją” i nie pomoże koniec świata:)

    1. Ania z Wrocławia
      Ania z Wrocławia at |

      W mojej rodzinie to ciasto wszystkim smakuje, ale nazwa się nie przyjęła. Już od razu moja śp. Ciocia zmieniła ją i wszyscy teraz mówimy na nie FUKI MUKI.

Comments are closed.