Drożdżowe bułeczki

Dzień dobry! Jakoś tak mam ostatnio „fazę” na pieczenie. Po raz kolejny zajrzałam do książki „White Plate Słodkie” i naszła mnie ochota na coś słodkiego. Zainspirowała mnie przepis na buchty południowotyrolskie. Tym razem trzymałam się przepisu (co jak na mnie jest naprawdę dużym osiągnięciem). Tylko nadzienie zmieniłam, zamiast powideł użyłam konfitury z czarnego bzu. Ciasto na te drożdżowe bułeczki zagniata się bardzo szybko i ogólnie mało pracochłonny jest to wypiek. Trzeba oczywiście poczekać około godziny aż ciasto wyrośnie, ale czekanie nie wymaga jakiejś specjalnej aktywności i wydatkowania zapasów energii więc każdy tej czynności podoła 🙂 .

bułeczki

Drożdżowe bułeczki przepis:

Składniki:

 • Mąka – 1/2 kg
 • Jajka – 2 sztuki
 • Cukier – 1/2 szklanki
 • Masło – 70g
 • Ekstrakt waniliowy – 1 łyżka
 • Skórka starta z 1 cytryny
 • Mleko – 170ml
 • Drożdże – 25g
 • Coś do „nadziania” bułeczek – oryginalnie w przepisie były powidła, ja użyłam konfitury z bzu czarnego

Przygotowanie:

 1. Przygotuj rozczyn. Drożdże wymieszaj z łyżką cukru, gdy będą miały płynną konsystencję dolej do nich ciepłe (ale nie gorące mleko) oraz łyżkę mąki. Wszystko wymieszaj o odstaw na 15 minut.
 2. Mąkę umieść w dużej misce, dodaj jajka, cukier, miękkie masło, startą skórkę z cytryny, ekstrakt waniliowy (lub cukier waniliowy), dodaj też przygotowany wcześniej rozczyn. Wyrabiaj ciasto przy pomocy miksera lub ręcznie. Ja zagniatałam je ręcznie, zagniata się naprawdę łatwo i szybko. Po zagnieceniu, powinna powstać zwarta kula ciasta. Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw na około 30 minut w ciepłe miejsce.
 3. Blachę do pieczenie posmaruj masłem (lub wyłóż papierem do pieczenia – ja zdecydowanie wolę ten sposób) i tak zrobiłam). Odrywaj kawałki wyrośniętego ciasta (niewielkie kulki wielkości orzecha włoskiego). Rozgnieć kawałek ciasta w dłoni tworząc płaski placek. na środku połóż odrobinę konfitury i zagnieć boki ciasta tworząc coś w rodzaju sakiewki. następnie delikatnie „kulaj” bułeczkę w dłoni, aż powstanie mała kulka. Kuleczki układaj na blaszce do pieczenie w odległości około 1 cm od siebie (zostaw przestrzeń między nimi i nie układaj ich zbyt ciasno) bo podczas pieczenia naprawdę znacznie urosną.
 4. Przykryj blachę ściereczką o odstaw na około 30 minut do wyrośnięcia. Następie nagrzej piekarnik do 160 stopni i piecz przez około 35 minut.
 5. Smacznego!

buchty drożdżowe