Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna

Przepisy ze zdjęciami czyli fotografia kulinarna oraz filmy kulinarne

Navigation

  • Home
  • Przepisy na obiad
  • Przepisy na deser
  • Lifestyle
  • Fotografia
  • O mnie
  • Współpraca
  • Kontakt

Jabłecznik bezglutenowy

Opublikowano: 11 kwietnia, 2016

Dzień dobry! Dziś przepis na jabłecznik bezglutenowy, oczywiście jeśli normalnie jecie mąkę pszenną to polecam Wam zrobić spód do tego jabłecznika tradycyjnie ze zwykłej mąki – najlepszy przepis na kruche ciasto znajdziecie tu: przepis na idealne kruche ciasto. Jeśli podobnie jak ja ograniczasz gluten w diecie to poniżej znajdziesz przepis na bezglutenowe kruche ciasto, które powstało z połączenia mąki ziemniaczanej i ryżowej.

bezglutenowa szarlotka

Do tego jabłecznika użyłam karmelu jabłkowego, który jest po prostu długo redukowanym (bardzo długo gotowanym) sokiem jabłkowym. Ten karmel jest przepyszny to takie skoncentrowane w smaku jabłko (naprawdę smak jabłkowy jest tu bardzo intensywny) i dodatkowo ma taki posmak jabłka pieczonego w ognisku – pycha! Najlepiej do przygotowania karmelu użyć soku samodzielnie wyciśniętego z jabłek, wtedy karmel ma naprawdę bogaty i przepyszny smak. Jakiś czas temu zrobiłam karmel z kupionego w sklepie soku jabłkowego, takiego mętnego nieklarowanego i też jest smaczny. Ale pamiętajcie, że smak zależy od jakości soku im lepszy sok tym lepszy wyjdzie karmel. Szczegóły przepisu znajdziecie tu: karmel jabłkowy przepis. Co zrobić jeśli nie masz i nie chcesz przygotować karmelu jabłkowego? Po prostu pomiń go w przepisie, zamiast niego dodaj do jabłkowego nadzienia około 1/2 szklankę cukru.

Jeśli chodzi i ten bezglutenowy spód jabłecznika to jest on naprawdę bardzo kruchy. W porównaniu z tradycyjnym kruchym ciastem z mąki pszennej jest naprawdę bardzo delikatny, taki piaskowy i bardziej suchy.

Jabłecznik bezglutenowy przepis na filmie

Jabłecznik bezglutenowy

Składniki jabłkowego farszu:

  • Jabłka – nieco ponad 1 kg
  • Masło – 2 łyżki
  • Karmel jabłkowy – 3 łyżki (jak zrobić karmel jabłkowy możecie zobaczyć tu: przepis na karmel jabłkowy) lub 1/2 szklanki cukru
  • Cynamon – 1 czubata łyżeczka
  • Imbir – 1 płaska łyżeczka
  • Gałka muszkatołowa – 1/2 łyżeczki
  • Cukier waniliowy – 3 łyżki (jak zrobić cukier waniliowy w domu możesz zobaczyć tu)
  • Sok z 1/2 cytryny
  • Skórka starta z 1 cytryny
  • Mąka ziemniaczana – 2 łyżki

Przygotowanie jabłkowego nadzienia:

  1. Jabłka obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki (oczywiście usuń gniazda nasienne z jabłek). Na patelni rozpuść masło, dodaj też karmel jabłkowy (jeśli nie chce ci się przygotowywać karmelu użyj cukru i zamiast karmelu na patelnię wsyp cukier). Wyciśnij tam też sok z 1/2 cytryny. Następnie wsyp na patelnię pokrojone jabłka, dodaj cynamon, mielony imbir, gałkę muszkatołową, cukier waniliowy oraz skórkę starta z cytryny. Wymieszaj wszystko i podsmażaj przez 10-15 minut od czasu do czasu mieszając. Gdy jabłka będą miękkie wyłącz gaz pod patelnią dodaj 2 łyżki mąki ziemniaczanej wymieszaj i odstaw jabłkowe nadzienie do szarlotki aby wystygło.

 

Składniki kruchego bezglutenowego ciasta do jabłecznika

  • Mąka ziemniaczana – 3/4 szklanki
  • Mąka ryżowa – 3/4 szklanki
  • Masło – około 150 g (wyjmij masło z lodówki na około 30 minut przed pieczeniem żeby nie było twarde)
  • Cukier – 1/3 szklanki
  • Jajka – 2 sztuki (będą potrzebne same żółtka)
  • Zimna woda – około 6 łyżek

Przygotowanie kruchego bezglutenowego ciasta

  1. Mąkę ziemniaczaną i ryżową umieść w misce dodaj cukier, pokrojone miękkie masło, oraz 2 żółtka. Zacznij łączyć ze sobą wszystkie składniki przy pomocy miksera. Gdy powstaną grudni ciasta, dolej kilka łyżek bardzo zimnej wody i zacznij wszystko zagniatać rękami. Powinna powstać zwarta kula ciasta, która nie klei się do rąk. Ciasto włóż do woreczka foliowego i schowaj do lodówki na około 30 minut.
  2. Wyciągnij ciasto z lodówki, podziel je na 2 części – 1/3 część ciasta schowaj z powrotem do woreczka i tym razem schowaj do zamrażarki na około 15-20 minut.
  3. Pozostałe 2/3 ciasta umieść między 2 kawałkami papieru do pieczenia i rozwałkuj je między papierem (tak jak pokazuję to na filmie z przepisem). Ciasto powinno być rozwałkowane cienko (na grubość około 5 mm). Następnie przełóż ciasto do formy do pieczenia – najlepiej do tego celu użyć silikonowej formy do tarty), obetnij niepotrzebne wystające boki i przygnieć ciasto dłońmi do foremki do pieczenia (wyłóż ciastem także boki formy. Następnie ponakłuwaj ciasto widelcem i wstaw do nagrzanego do 200 stpni piekarnika na około 20 minut.
  4. Następnie wyjmij ciasto z piekarnika i wyłóż na nie wcześniej przygotowany farsz jabłkowy. Na koniec wyjmij ciasto z zamrażarki i zetrzyj je na wierzch jabłecznika tworząc warstwę kruszonki.
  5. Ponownie wstaw jabłecznik do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz go przez około 20 minut.
  6. Po upieczeniu odstaw na chwilę do wystudzenia i możesz jeść – smacznego!

wiosna

Kategoria: Przepisy na deser
TAG:
bez glutenu
pani fotograf pani fotograf pani fotografpani fotograf

Wyszukaj przepis

O Pani Fotograf

agnieszka szczechowiak-szen pani fotograf gotuje
Preferuje kuchnię szybką i prostą. Lubi przepisy, które można łatwo modyfikować i dostosowywać do swoich własnych gustów, upodobań i aktualnej zawartości lodówki. Zawsze ma swoje zdanie i szanuje zdanie innych, dlatego zaprasza do wypowiadania swoich uwag na tematy poruszane na blogu. Znajdziesz tu przepisy ze zdjęciami oraz filmy kulinarne. Zawodowo prowadzę agencję fotograficzną - zdjęcia inne niż kulinarne możesz zobaczyć na www.panifotograf.eu

Wykonuję też zdjęcia ślubne:

fotografia ślubna

Dla restauracji i cukierni:

fotografia kulinarna

Zobacz także

banany barszcz czerony bez glutenu białe szparagi biszkopt botwinka chleb chleb z ziarnami ciasto biszkoptowe ciasto drożdżowe cynamon czekolada czosnek deser dżem eksperymenty jabłka jajecznica kasza jaglana kawa kokos konkurs konkurs walentynkowy kruche ciasto książki kuchnia wietnamska muffinki naleśniki naleśnikowe pieczarki podróże kulinarne przepis na deser rabarbar sos beszamelowy spaghetti styl życia super drinki szparagi truskawki wina i nalewki zapiekanka zioła zupa zupa krem zupa pieczarkowa
Pani Fotograf Gotuje

Moje przepisy znajdziesz na:

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Copyright © 2023 Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna, Sitemap