Piernik przepis nie tylko na święta

Cześć! Ten przepis razem z filmem kulinarnym miał się pojawić przed świętami. W końcu piernik Bożonarodzeniowy trzeba przygotować przed tym świętem, a nie po. Ale niestety na dzień przed wigilią się rozchorowałam i nie miałam siły na zmontowanie tego przepisu. Doszła do wniosku, że w sumie to piernik jest dobry, na każdą okazję nie tylko na Wigilię, można go piec o dowolnej porze roku i na dowolną okazję (np. na zbliżający się wielkimi krokami sylwester 🙂 ). No więc proszę oto przepis:

Piernik przepis na filmie

Przepis na Piernik :

Składniki:

  • Jajka –  2 sztuki
  • Cukier – 2/3 szklanki
  • Miód gryczany – około 150-200ml
  • Kawa – 125 ml (mocna i świeżo zaparzona)
  • Masło – 150 g
  • Mąka – 2 szklanki
  • Przyprawa do piernika – 4 łyżeczki
  • Soda oczyszczona – 1/2 łyżeczki
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
  • Suszone śliwki – 2 garście

Przygotowanie:

  1. Zaparz kawę i odstaw do wystudzenia.
  2. W garnku roztop masło i także odstaw do przestudzenia.
  3. Jajka ubij z cukrem przy pomocy miksera na puszystą białą masę. Dodaj do niej miód i roztopione masło oraz kawę. Wszystko cały czas miksuj.
  4. W osobnej misce umieść 2 szklanki mąki, dodaj sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i przyprawę piernikową. Wymieszaj.
  5. Do mokrych składników dodaj suche (cały czas mieszając mikserem)
  6. Pokrój śliwki na niewielkie kawałki i dodaj je do masy na piernik.
  7. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej do niej ciasto.
  8. Włóż keksówkę do piekarnika i piecz w temp. 180 stopni przez 60 minut (do suchego patyczka).

UWAGI:

  1. Inspiracja na piernik pochodzi z książki Elizy Mórawskiej „White Plate Słodkie”.
  2. Przyprawę piernikową najlepiej przygotować samodzielnie (tutaj macie przepis: przyprawa do piernika), domowa przyprawa piernikowa jest o wiele bardziej aromatyczna niż sklepowa. Jeśli używacie kupnej przyprawy radzę dodać do ciasta także dodatkową łyżeczkę mielonego cynamonu i mielonych goździków. Dla mnie piernik musi mieć ostry posmak dlatego ja do swojej przyprawy piernikowej dodałam trochę pieprzu – taką wersję lubię, ale Wy oczywiście możecie zrobić jak chcecie.
  3. Przepis i film robiłam przed świętami, na same święta zrobiłam piernik jeszcze raz i nieco zmodyfikowałam przepis. Zamiast cukru dodałam powidła śliwkowe (tak około 2/3 szklanki), dodałam też do ciasta 2-3 łyżki kakao. Piernik po upieczeniu przekroiłam wzdłuż na pół i przełożyłam do warstwą powideł śliwkowych. Całość polałam polewą czekoladową. Wyszło jeszcze smaczniej i tą wersję Wam polecam 🙂