Cześć! Znacie te małe bordowe fasolki adzuki? Ja poznałam je osobiście wczoraj w smaku tak naprawdę nie jest jakaś bardzo wyjątkowo, jest raczej delikatna w smaku (zdecydowanie bardziej łagodna niż zwykła fasola). Mimo, że w smaku to naprawdę nic specjalnego (choć nie absolutnie nie jest niesmaczna) to podobno jej właściwości pokarmowe zasługują na duże uznanie. Ma podobno duża magnezu i kwasu foliowego, świetnie wspomaga oczyszczanie organizmu i przeciwdziała różnych schorzeniom i w ogóle jest zdrowa (podobno). Wspomina o niej np. Marek Zaremba w książce jaglana detoks , tam po raz pierwszy spotkałam się ze wzmianką na temat tej fasolki i postanowiłam sprawdzić jak ona smakuje. Można ją dodawać do wielu dań, zup, gulaszy, sałatek. Możliwości jej wykorzystania, ze względu na jej neutralny i łagodny smaki są właściwie nieograniczone. Ja zainspirowana przepisem z „Jaglanego detoksu” postanowiłam zrobić coś w rodzaju zupy makrobiotycznej. Moja interpretacja przepisu z książki odbiega od oryginału, ale i tak bataty i fasolka adzuki w zupie komponują się bardzo smacznie.
Przepis na zupę z fasolką adzuki
To jedne z tych przepisów na oko mniej więcej, dodacie 1 czy 2 marchewki więcej czy mniej to nic się nie stanie 🙂
Składniki:
- Fasolka adzuki – 100g
- Marchewka – 3-4 średnie sztuki
- Pietruszka – 1 większa sztuka
- Seler – 1 średnia sztuka
- Bataty – 3 -4 małe sztuki (lub 1 duży)
- Por – 1 sztuka
- Czosnek – 3 ząbki
- Ostra papryczka chilli – 1 sztuka
- Imbir – kawałek około 2-3 cm
- Nasiona kopru włoskiego – 1 łyżeczka
- Majeranek – 1 łyżeczka
- Liść laurowy -3 sztuki
- Sól i pieprz do smaku
- Olej/oliwa do smażenia (2-3 łyżki)
- Natka pietruszki im więcej tym zdrowiej i ugotowana kasza jaglana – do podania
Przygotowanie:
- Fasolkę adzuki wsyp do miseczki i zalej wodą, odstaw na 3-4 godziny, następnie odlej wodę, wsyp fasolkę adzuki do garnka i gotuj do miękkości przez około 60 minut. Posól fasolkę dopiero na 10 minut przed końcem gotowania. Ugotowaną fasolkę odcedź.
- W osobnym garnku ugotuj kasze jaglaną. Jak ugotować kaszę jaglaną? – przepis znajdziesz tu.
- Seler i pietruszkę obierz i pokrój na mniejsze kawałki, wrzuć do głębokiego garnka (takiego do gotowania zupy) w którym rozgrzał się już olej (najlepiej użyć garnka z grubym dnem), smaż warzywa przez kilka chwil pod przykryciem. Następnie dodaj do nich obrana i pokrojoną w plasterki marchewkę i posiekaną papryczkę chili, przykryj garnek pokrywą i smaż dalej.
- Podziel pora na 2 części: białą pokrój w drobną kostkę dodaj do garnka z warzywami, a zielone liście umyj i także w całości dodaj do pozostałych smażących się warzyw. Smaż wszystko przez 10 minut.
- Następnie dodaj do garnka brane i pokrojone w kostkę bataty, starty na tarce czosnek oraz imbir i liście laurowe. Smaż wszystko przez następne 5-10 minut.
- Zalej warzywa w garnku wodą, gotuj do momentu aż wszystkie warzywa będą miękkie (około 10-20 minut), dodaj do nich nasiona kopru włoskiego oraz majeranek. Ugotowaną zupę dopraw solą i pieprzem.
- Do głębokich talerzy wyłóż ugotowaną kaszę jaglaną, dodaj kilka łyżek fasolki adzuki, zalej to zupą i na końcu posyp obficie pietruszką – mniam!
Warto rowniez pamietac, ze rosliny straczkowe zawieraja sporo bialka, tluszcze i weglowodany. Sa rowniez przy tym bogatym zrodlem wapnia, zelaza i potasu oraz niektorych witamin z grupy B. Fasolka adzuki oraz dynia maja rowniez dzialanie odtruwajace, wiec dzisiejszy przepis polecam szczegolnie w profilaktycznej diecie oczyszczajacej organizm.