Cześć! Od ponad 3 tygodni nie jem produktów wykonanych z mąki (między innymi ze względów zdrowotnych), jednak zaznaczam, że nie rezygnuję z mąki i produktów mącznych dożywotnio (w każdym razie mam taką nadzieję). Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że żyć bez glutenu i bez cukru (tak cukru też nie jem) się da, ale pierwszy tydzień był naprawdę trudny i wymagał dużej samodyscypliny i zmiany nawyków żywieniowych.
Po 3 tygodniach bez pieczywa trochę za nim tęsknię i dzięki mojej koleżance trafiłam na fajny przepis na bezglutenowy chleb z kaszy jaglanej. Chlebek jest naprawdę smaczny i aromatyczny, jednak odbiega smakiem, wyglądem i strukturą od tradycyjnego pieczywa. Nie mniej jednak przepis polecam.
Przepis na chlebek z kaszy jaglanej na filmie:
Bezglutenowy chleb z kaszy jaglanej przepis
Składniki:
- Kasza jaglana – 2 szklanki ugotowanej kaszy (jak ugotować kaszę jaglaną – przepis znajdziesz tu), jednak ja użyłam kaszy w woreczkach, ugotowałam 2 woreczki
- Mąka ryżowa – 7-8 łyżek
- Siemię lniane – 2 łyżki
- Olej – około 50 ml (ja użyłam 20- 25 ml oleju z zalewy od suszonych pomidorów i 20 – 25 ml oliwy z oliwek)
- Sól – 1 płaska łyżeczka
- Majeranek suszony – 1 łyżeczka
- Bazylia suszony – 1 łyżeczka
- Czosnek – 1 ząbek
- Pomidory suszone – 6 sztuk
- Woda – około 3/4 szklanki
- Świerze oregano – listki z kilku gałązek (opcjonalnie, można też zastąpić suszonym)
Przygotowanie:
- Ugotowaną kasze umieść w misce, dodaj mąkę ryżową, wodę, siemię lniane, sól, start ząbek czosnku i olej. Wszystko przemieszaj łyżą, a następnie zmiksuj przy pomocy blendera.
- Do zmiksowanej masy dodaj przyprawy (tak naprawdę możesz dodać ulubione świeże lub suszone zioła) oraz pokrojone drobno suszone pomidory. Ciasto wyrób ręką (jest dość klejące)
- Wyłóż blachę papierem do pieczenia, na papier wyłóż przygotowane ciasto i dłońmi uformuj z niego prostokąt o powierzchni mniej więcej kartki A4 (ciasto jest lepkie i mokre, nie da się użyć wałka do jego uformowania, najlepiej rozgniatać je delikatnie dłonią).
- Blachę z ciastem wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez około 30 minut.
Ten bezglutenowy chlebek z kaszy jaglanej robi się naprawdę bardzo prosto i szybko. Jeśli macie problemy zdrowotne związane z nietolerancją glutenu lub po prostu chcecie jeść więcej kaszy jaglanej to ten przepis jest naprawdę godny polecenia. Zresztą chlebek jest pyszny i chyba każdemu będzie smakował.