Coś w rodzaju dyniowego gulaszu, czy też gęstej zupy z kawałkami dyni robiłam już wielokrotnie i myślałam , że przepis, który niedawno testowałam niczego nowego nie wniesie do mojego życia. Jednak myliłam się bardzo. To dyniowe dhal ma w sobie coś wyjątkowego i niebywale pysznego. To kolejny szybki obiad inspirowany „Warzywem” . Co nieco w tym przepisie oczywiście zmieniłam, ale naprawdę niewiele.
Na początku listopada, podczas szaleństwa związanego z Halloween zrobiłam sobie spory zapas dyni. W tym okresie były dostępne przeróżne jej odmiany. Zapas dyni Hokkaido zniknął dość szybko, wykorzystywałam je w pierwszej kolejności. Pozostałe czekała na swoją kolej. Dynia prowansalska (tak się chyba nazywa z tego co pamiętam) już została przeze mnie nadpoczęta. To odmiana dyni o ciemnozielonej skórce i intensywnie pomarańczowym miąższu, którego pod skórką kryje się całkiem gruba i pokaźna warstwa. Pierwszy raz próbowałam tej odmiany i jestem mile zaskoczona. Ta dynia może nie jest aż tak słodka jak dynia Hokkaido, ale jest przyjemna w smaku. Wydaje mi się też że świetnie nadaje się do gotowania ze względu na to, że jest dość twarda i fajnie zachowuje swój kształt, nie trudno ją rozgotować. W tej potrawce z dyni, którą przygotowywałam nie rozgotowała się (mimo tego, że dość długo ją podsmażałam, a potem dusiłam), kawałki dyni zachowały swój kształt co mi akurat bardzo odpowiadało. Oczywiście możecie użyć dowolnej dyni.
Dyniowe dhal przepis
Składniki:
- Dynia – około 1/2 kg
- Soczewica czerwona – 1 szklanka
- Cebula – 1 sztuka
- Czosnek – 3 ząbki
- Imbir – kawałek(około 3 cm)
- Kumin – 2-3 łyżeczki
- Kolendra – 1 łyżeczka
- Pieprz syczuański – 1 łyżeczka
- Papryczka chilli – 2 malutki (ale piekielnie ostre) strąki
- Czarnuszka – 1 łyżeczka
- Pomidory z puszki – 1 puszka
- Bulion lub woda – około 1-1/5 litra
- Sól
- Kwaśna śmietana – 3 łyżki
- Mleko kokosowe – 1 łyżka
Przygotowanie:
- Na suchej patelni upraż nasiona kminu, kolendry, pieprz syczuański i czarnuszkę. Następnie utrzyj przyprawy w moździerzu lub młynku elektrycznym razem z suszonymi strąkami chilli.
- Cebulę pokrój w kostkę, podsmaż w garnku na oleju. Gdy będzie szklista dodaj do niej starty na tarce czosnek i imbir, podsmażaj chwilę. Następnie dodaj do cebuli przygotowane wcześniej przyprawy i smaż 1-2 minuty.
- Dynię obierz ze skórki, pokrój w średnią kostkę, dodaj do smażącej się cebuli i przypraw. Smaż dynię około 4-5 minut od czasu do czasu mieszając.
- Dodaj do podsmażonej dyni pomidory z puszki (ja miałam krojone, jeśli masz w całości to przed dodaniem ich do garnka pokrój je). Wlej też wodę lub bulion. Dopraw solą i gotuj dyniowe dhal przez około 10-15 minut.
- Następnie dosyp do garnka przepłukaną soczewicę i gotuj do momentu, aż będzie miękka (około 10 minut)
- W miseczce wymieszaj, śmietanę z mlekiem kokosowym i startym ząbkiem czosnku oraz szczyptą soli.
- Wyłóż dyniowe dhal na talerz (ja swoje zjadłam oczywiście z ugotowaną kaszą jaglaną), na dhal wyłóż łyżę kokosowej śmietany, możesz wszystko posypać natką lub świeżą kolendrą.
Śmietanę w tym przepisie możesz zastąpić jogurtem naturalnym. Właśnie podanie tego dhal ze kokosową śmietaną (lub jogurtem) sprawia, że jest to danie wyjątkowo smaczne. Nie lubię kokosowego smaku w dniach w zbyt dużych ilościach. Dzięki temu, że mleko kokosowe zostało rozcieńczone jego smak jest bardziej subtelny i delikatny, i jednocześnie nadal wyczuwalny.