Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna

Przepisy ze zdjęciami czyli fotografia kulinarna oraz filmy kulinarne

Navigation

  • Home
  • Przepisy na obiad
  • Przepisy na deser
  • Lifestyle
  • Fotografia
  • O mnie
  • Współpraca
  • Kontakt

Jak zrobić idealne ogórki małosolne

Opublikowano: 26 czerwca, 2015

W zeszłym tygodniu zrobiłam pierwsze w tym roku ogórki małosolne. Wyszły pysznie, wiem to bo pół słoika zdążyłam już zjeść 🙂 . Jak zrobić idealne ogórki małosolne możecie zobaczyć na filmie poniżej.

Przepis na ogórki małosolne (ja zakisiłam około 2-2,5 kg ogórków, tyle zmieściło mi się w słoju o pojemności nieco ponad 4 litry)

SKŁADNIKI:

  • Ogórki gruntowe (im mniejsze tym lepsze) – około 2,5kg
  • Koper do ogórków – pęczek średniej wielkości
  • Liść chrzanu – 1 spory
  • Liście dębu – 5-6 sztuk
  • Koszeń chrzanu – nieduży kawałek
  • Czosnek – 6 ząbków
  • Liście laurowe – 6 sztuk
  • Gorczyca – 2 łyżeczki
  • Czarny pieprz -w ziarnkach –  2 łyżeczki
  • Woda – około 1,5 litra
  • Sól – około 1,5 łyżeczki

PRZYGOTOWANIE:

  1. Ogórki, liście i wszelkie inne składniki, które miały kontakt z ziemią dokładnie umyć. Na dno umytego słoja włóż kilka liści dębu, trochę kopru, 2 liście laurowe, kawałek liścia chrzanu i na takie podłoże zacznij układać ogórki (układaj je ciasno, jedne przy drugim). Następnie dodaj kilka obranych i przekrojonych na pół ząbków czosnku oraz kawałki obranego i pokrojonego chrzanu.  Dosyp łyżeczkę nasion gorczycy oraz łyżeczkę czarnego pieprzu. Następnie na warstwę ogórków ponownie włóż trochę łodyg kopru, kawałek liścia chrzanu i kilka liści dębu. teraz ułóż kolejną warstwę ogórków w słoiku, dodaj pozostały czosnek i chrzan. Dosyp łyżeczkę gorczycy i pieprzy. Ułóż kolejną warstwę kopru, liści dębu i chrzanu i na to ułóż kolejną warstwę ogórków. Gdy słój będzie pełen dolej przygotowaną zalewę. Na koniec słoik z ogórkami trzeba zakręcić i odstawić na kilka dni (2-3 dni) po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia.

Jak przygotować zalewę do ogórków małosolnych?

Zagotuj wodę z solą. W moim przypadku zagotowałam 1,5 litra wody z 1 i 1/2 łyżką soli. Zasada jest taka aby na litr wody dodać łyżkę soli. Zagotowaną zalewę odstawiam do wystudzenia. Ogórki małosolne zalewam ciepłą, ale nie gorącą wodą!

Jak zrobić ogórki małosolne – 3 porady

Po pierwsze pamiętajcie, że wszystko musi być czyste. Mówiąc wszystko mam na myśli ogórki, słoik i wszystkie dodatki, które mogły mieć kontakt z ziemią. Jeśli nie zadbacie o to aby to wszystko dokładnie umyć to bakterie fermentacyjne nie zdążą się zadomowić w słoiku bo szybsze będą bakterie które spowodują gnicie ogórków.

Z tego samego powodu, żaden ogórek nie powinien pływać po wierzchu i dlatego tak ważne jest ciasne ułożenie ogórków w słoiku (dzięki temu nie ma szans aby jakiś ogóreczek swobodnie sobie pływał). Zalewa powinna dokładnie przykrywać wszystkie ogórki w słoiku. Jeśli coś wystaje ponad jej powierzchnię jest szansa, że zacznie się o psuć i gnić a nie kisić.

Trzecią istotną kwestia są dodatki i przyprawy w ogórkach małosolnych. Nadają one smak ogórkom, ale też wspomagają proces fermentacji i rozwój pozytywnych bakterii, które sprawią że ogórki będą kiszone (lub małosolne).

No to tyle na dziś – powodzenia w kiszeniu 🙂

Tutaj link do kanału na You Tube i do przepisu: https://www.youtube.com/watch?v=6gspoFh1Jls

Kategoria: Przepisy na obiad
TAG:
bez glutenu, zioła
pani fotograf pani fotograf pani fotografpani fotograf

Wyszukaj przepis

O Pani Fotograf

agnieszka szczechowiak-szen pani fotograf gotuje
Preferuje kuchnię szybką i prostą. Lubi przepisy, które można łatwo modyfikować i dostosowywać do swoich własnych gustów, upodobań i aktualnej zawartości lodówki. Zawsze ma swoje zdanie i szanuje zdanie innych, dlatego zaprasza do wypowiadania swoich uwag na tematy poruszane na blogu. Znajdziesz tu przepisy ze zdjęciami oraz filmy kulinarne. Zawodowo prowadzę agencję fotograficzną - zdjęcia inne niż kulinarne możesz zobaczyć na www.panifotograf.eu

Wykonuję też zdjęcia ślubne:

fotografia ślubna

Dla restauracji i cukierni:

fotografia kulinarna

Zobacz także

banany barszcz czerony bez glutenu białe szparagi biszkopt botwinka chleb chleb z ziarnami ciasto biszkoptowe ciasto drożdżowe cynamon czekolada czosnek deser dżem eksperymenty jabłka jajecznica kasza jaglana kawa kokos konkurs konkurs walentynkowy kruche ciasto książki kuchnia wietnamska muffinki naleśniki naleśnikowe pieczarki podróże kulinarne przepis na deser rabarbar sos beszamelowy spaghetti styl życia super drinki szparagi truskawki wina i nalewki zapiekanka zioła zupa zupa krem zupa pieczarkowa
Pani Fotograf Gotuje

Moje przepisy znajdziesz na:

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Copyright © 2023 Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna, Sitemap