W zeszłym tygodniu zrobiłam pierwsze w tym roku ogórki małosolne. Wyszły pysznie, wiem to bo pół słoika zdążyłam już zjeść 🙂 . Jak zrobić idealne ogórki małosolne możecie zobaczyć na filmie poniżej.
Przepis na ogórki małosolne (ja zakisiłam około 2-2,5 kg ogórków, tyle zmieściło mi się w słoju o pojemności nieco ponad 4 litry)
SKŁADNIKI:
- Ogórki gruntowe (im mniejsze tym lepsze) – około 2,5kg
- Koper do ogórków – pęczek średniej wielkości
- Liść chrzanu – 1 spory
- Liście dębu – 5-6 sztuk
- Koszeń chrzanu – nieduży kawałek
- Czosnek – 6 ząbków
- Liście laurowe – 6 sztuk
- Gorczyca – 2 łyżeczki
- Czarny pieprz -w ziarnkach – 2 łyżeczki
- Woda – około 1,5 litra
- Sól – około 1,5 łyżeczki
PRZYGOTOWANIE:
- Ogórki, liście i wszelkie inne składniki, które miały kontakt z ziemią dokładnie umyć. Na dno umytego słoja włóż kilka liści dębu, trochę kopru, 2 liście laurowe, kawałek liścia chrzanu i na takie podłoże zacznij układać ogórki (układaj je ciasno, jedne przy drugim). Następnie dodaj kilka obranych i przekrojonych na pół ząbków czosnku oraz kawałki obranego i pokrojonego chrzanu. Dosyp łyżeczkę nasion gorczycy oraz łyżeczkę czarnego pieprzu. Następnie na warstwę ogórków ponownie włóż trochę łodyg kopru, kawałek liścia chrzanu i kilka liści dębu. teraz ułóż kolejną warstwę ogórków w słoiku, dodaj pozostały czosnek i chrzan. Dosyp łyżeczkę gorczycy i pieprzy. Ułóż kolejną warstwę kopru, liści dębu i chrzanu i na to ułóż kolejną warstwę ogórków. Gdy słój będzie pełen dolej przygotowaną zalewę. Na koniec słoik z ogórkami trzeba zakręcić i odstawić na kilka dni (2-3 dni) po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia.
Jak przygotować zalewę do ogórków małosolnych?
Zagotuj wodę z solą. W moim przypadku zagotowałam 1,5 litra wody z 1 i 1/2 łyżką soli. Zasada jest taka aby na litr wody dodać łyżkę soli. Zagotowaną zalewę odstawiam do wystudzenia. Ogórki małosolne zalewam ciepłą, ale nie gorącą wodą!
Jak zrobić ogórki małosolne – 3 porady
Po pierwsze pamiętajcie, że wszystko musi być czyste. Mówiąc wszystko mam na myśli ogórki, słoik i wszystkie dodatki, które mogły mieć kontakt z ziemią. Jeśli nie zadbacie o to aby to wszystko dokładnie umyć to bakterie fermentacyjne nie zdążą się zadomowić w słoiku bo szybsze będą bakterie które spowodują gnicie ogórków.
Z tego samego powodu, żaden ogórek nie powinien pływać po wierzchu i dlatego tak ważne jest ciasne ułożenie ogórków w słoiku (dzięki temu nie ma szans aby jakiś ogóreczek swobodnie sobie pływał). Zalewa powinna dokładnie przykrywać wszystkie ogórki w słoiku. Jeśli coś wystaje ponad jej powierzchnię jest szansa, że zacznie się o psuć i gnić a nie kisić.
Trzecią istotną kwestia są dodatki i przyprawy w ogórkach małosolnych. Nadają one smak ogórkom, ale też wspomagają proces fermentacji i rozwój pozytywnych bakterii, które sprawią że ogórki będą kiszone (lub małosolne).
No to tyle na dziś – powodzenia w kiszeniu 🙂
Tutaj link do kanału na You Tube i do przepisu: https://www.youtube.com/watch?v=6gspoFh1Jls