Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna

Przepisy ze zdjęciami czyli fotografia kulinarna oraz filmy kulinarne

Navigation

  • Home
  • Przepisy na obiad
  • Przepisy na deser
  • Lifestyle
  • Fotografia
  • O mnie
  • Współpraca
  • Kontakt

Jedzenie dobre dla Waszych bakterii jelitowych

Opublikowano: 12 lutego, 2017

Cześć! Miniony tydzień był dla mnie naprawdę ciężki ze względu na to, że byłam chora. Jeszcze niedawno szczyciłam się tym, że rzadko choruję i nawet jeśli przytrafi mi się jakieś przeziębienie to zawsze udaje mi się przezwyciężyć je siłą woli oraz jakimiś dodatkowymi naturalnymi wspomagaczami typu olejek z oregano, czosnek, imbir itp. Tym razem jednak dopadła mnie angina i niestety byłam skazana na antybiotyk.

Naprawdę wysoka gorączka (powyżej 39 stopni) oraz ból gardła uniemożliwiający mówienie i jedzenie (a nawet przełykanie śliny) zmusił mnie do zażycia antybiotyków, których normalnie unikam (ostatnim raz kurację antybiotykową przeszłam dobrych 10 lat tamu, a może nawet dawniej).  Mam świadomość, że kuracja antybiotykowa niszczy bakterie chorobotwórcze, oraz te dobre, które są nam niezbędne i potem ciężko odbudować swoją armię dobrych bakterii żyjących w jelitach. Dlatego na najbliższe 2 tygodnie mam plan jedzenia więcej produktów, za którymi przepadają moja bakterie, oraz unikać produktów, które im nie służą.

Przepisy dobre dla bakterii w jelitach to wszystkie te, które zawierające dużo warzyw, a mało cukru i białej mąki (to tak w dużym skrócie). Więcej szczegółowych informacji o tym co jest dobre dla Waszych bakterii jelitowych znajdziecie w książce „Dobre bakterie” o której pisałam już na blogu tu . Inną ciekawą książką o tej tematyce jest pozycja, która ukazała się całkiem niedawno to”Food Pharmcy”(i właśnie z tej książki pochodzi przepis na koktajl dobry dla Waszych bakterii umieszczony poniżej).

Food Pharmacy – książka o jedzeniu dobrym dla Waszych bakterii jelitowych

Jeśli chodzi o Food Pharmacy to ogromną zaletą tej książki jest to, że jest przepięknie wydana i naprawdę jej czytanie dostarcza wielu przyjemnych doznań wizualnych. Poza tym książka ta jest napisana prostymi językiem, a do tego jej układ graficzny jest przejrzysty i czytelny. Dlatego jeśli jesteście laikami w temacie flory bakteryjnej zamieszkującej przewód pokarmowy każdego człowieka, to ta książka będzie idealna dla Was. Jeśli natomiast szukacie więcej informacji na ten temat to sięgnijcie po „Dobre bakterie”.

food pharmacy

„Food Pharmacy” zakwalifikowała bym do książek popularno naukowych i poradnikowych. Ale poza informacjami naukowymi oraz praktycznymi poradami dotyczącymi żywienia znajdziecie tam także przepisy na dania wspomagających Waszą florę bakteryjną. Przepisy przedstawione są w taki sposób, że od razu miałam  ochotę je wprowadzić do codziennego jadłospisu. Wysłałam więc mojego męża do sklepu po zapas jarmużu, imbiru, kurkumy, awokado itp. i mimo gorączki zaczęłam przygotowywać smakołyki dla moich bakterii, aby miały siłę walczyć z chorobą. A to co jest dobre dla nich jest też dobre dla mnie 🙂 .  Od razu uprzedzam, że część z porad kulinarnych i przepisów zawarta w „Food Pharmacy” nie będzie smaczna, ale akurat ważniejsze w najbliższym czasie są dla mnie walory zdrowotne posiłków, a nie ich smak.

Koktajl przeciwzapalny dobry dla Twoich bakterii

Składniki na 1 porcję:

  1. Awokado – 1/2 sztuki
  2. Jarmuż – 4 garście
  3. Płatki owsiane – 4 -6 łyżek (w zależności od tego jak głodni jesteście – jeśli bardzo możecie dodać więcej)
  4. Imbir świeży – kawałek (około 2 cm)
  5. Cytryna – 1/4 obranej ze skórki cytryny
  6. Siemię lniane – 1 łyżka
  7. Woda – około 200 ml

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki umieść w kielichu blendera i zmiksuj. Gotowe!

Ten koktajl nie należy do najsmaczniejszych. Jeśli naprawdę nie będziecie mogli go przełknąć, to możecie dodać do niego 1/2 banana i/lub jabłko. Doda to trochę słodyczy do koktajlu i zdecydowanie przyjemniej będzie się go piło

zielony koktajl

Co jest takiego wyjątkowego w tym koktajlu?

Przede wszystkim, jak piszą autorki „Food Pharmacy” jest tam jarmuż, który ma właściwości wspomagające odporność zawiera całe mnóstwo potrzebnych ludziom mikro makro elementów. Poza tym jarmuż jest źródłem błonnika nierozpuszczalnego i bardzo lubią bakterie jelitowe.

Drugim cennym składnikiem tego koktajlu jest awokado, które podobno także smakuje naszym bakterią, a poza tym zawiera mnóstwo dobrych składników (tłuszczy i białek) i ogólnie awokado jest jednym z najzdrowszych owoców.

 

 

Kategoria: Przepisy na obiad
TAG:
bez glutenu, styl życia, zioła
pani fotograf pani fotograf pani fotografpani fotograf

Wyszukaj przepis

O Pani Fotograf

agnieszka szczechowiak-szen pani fotograf gotuje
Preferuje kuchnię szybką i prostą. Lubi przepisy, które można łatwo modyfikować i dostosowywać do swoich własnych gustów, upodobań i aktualnej zawartości lodówki. Zawsze ma swoje zdanie i szanuje zdanie innych, dlatego zaprasza do wypowiadania swoich uwag na tematy poruszane na blogu. Znajdziesz tu przepisy ze zdjęciami oraz filmy kulinarne. Zawodowo prowadzę agencję fotograficzną - zdjęcia inne niż kulinarne możesz zobaczyć na www.panifotograf.eu

Wykonuję też zdjęcia ślubne:

fotografia ślubna

Dla restauracji i cukierni:

fotografia kulinarna

Zobacz także

banany barszcz czerony bez glutenu białe szparagi biszkopt botwinka chleb chleb z ziarnami ciasto biszkoptowe ciasto drożdżowe cynamon czekolada czosnek deser dżem eksperymenty jabłka jajecznica kasza jaglana kawa kokos konkurs konkurs walentynkowy kruche ciasto książki kuchnia wietnamska muffinki naleśniki naleśnikowe pieczarki podróże kulinarne przepis na deser rabarbar sos beszamelowy spaghetti styl życia super drinki szparagi truskawki wina i nalewki zapiekanka zioła zupa zupa krem zupa pieczarkowa
Pani Fotograf Gotuje

Moje przepisy znajdziesz na:

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi

Copyright © 2023 Pani Fotograf Gotuje! Blog, przepisy i fotografia kulinarna, Sitemap