Cześć, dziś na obiad zupa krem z białej fasoli – inspiracja pochodzi z książki „Warzywo„, w oryginalnym przepisie jednym ze składników był cydr. Niestety w sklepie nieopodal mnie nie mieli cydru więc zmieniłam cydr na białe półsłodkie wino, oraz dodałam do zupy dwa jabłka. Więc myślę, że wyszło na to samo (no dobra prawie to samo) :). Dokonałam też kilka innych modyfikacji więc jeśli chcecie poznać oryginalny przepis musicie zajrzeć do tej książki kucharskiej, więcej o niej tu.
Zupa krem z białej fasoli – przepis:
Składniki:
- Biała fasola – 2 puszki (tak użyłam fasoli z puszki możecie użyć świeżej lub suszonej)
- Włoszczyzna na wywar do zupy – czyli 3-4 marchewki, 1-2 pietruszki, kawałek pora, kawałek selera
- Ziemniaki – 2-3 średnie sztuki
- Jabłka – 2 średni sztuki
- 3-4 łodygi selera naciowego
- Czosnek – 2 ząbki
- Liście laurowe – 3-4 sztuki
- Białe wino lub cydr – około 150m
- Śmietanka 30% – około 150ml
- Woda – 2 litry
- Gałązka rozmarynu (możesz użyć 1/2 łyżeczki suszonego)
- Kilka gałązek tymianu (możesz użyć 1 łyżeczkę suszonego)
- Natka pietruszki
- Oliwa z oliwek – 3-4 łyżki
- Wędzona ostra papryka – 1/2 łyżeczki
- Skórka z kiszonej cytryny – niewielki kawałek około 1/8 części całej skórki z cytryny, lub trochę zwykłej starte skórki z cytryny (starta skórka z 1/2 zwykłej cytryny)
- Herbatka z kopru włoskiego – 1 torebka (możesz też dodać po prostu płaską łyżeczkę nasion kopru)
- Pieprz biały i lub czarny – według uznania
- Gałka muszkatołowa – szczypta
- Sól
Przygotowanie:
- Obierz i pokrój na mniejsze kawałki marchewkę, pietruszkę i seler, por i łodygi selera naciowego umyj. Włóż warzywa do garnka, dolej około 2 litrów wody, dodaj łyżkę soli, liście laurowe i gotuj do momentu aż warzywa zmiękną (około 30 minut). Następnie wyjmij warzywa (nie będą już potrzebne do kremu z białej fasoli).
- Do wywaru dodaj fasolę (jeśli używasz fasoli z puszki wypłucz ją przed dodaniem na sicie), a następnie obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i jabłko oraz obrany czosnek, gałązkę rozmarynu i gałązki tymianku (lub możesz użyć suszone przyprawy), dodaj też jedną torebkę herbatki z nasion kopru włoskiego i drobno pokrojoną skórkę z kiszonej cytryny (możesz użyć około 1/2 startej skórki ze zwykłej cytryny). Gotuj wszystko do momentu aż fasola i ziemniaki będą miękkie ) mogą być nawet rozgotowane. Zdejmij garnek z ognia, wyjmij torebkę z koprem włoskim oraz gałązki przypraw.
- Zmiksuj zupę krem z białej fasoli przy pomocy blendera (zupa powinna być kremowa i gładka), dolej wino (lub cydr) oraz śmietankę kremówkę.
- Wstaw zupę ponownie na średnio ogień i zagotuj. Dopraw białym pieprzem odrobiną gałki muszkatołowej oraz solą.
- W miseczce wmieszaj kilka łyżek oliwy z oliwek, z 1/2 łyżeczki wędzonej ostrej papryki.
- Zupę zdejmij z ogni, nalej na talerz posyp obficie posiekaną natką pietruszki i polej oliwą z wędzoną papryką. Możesz też dodać do niej kilka łyżek kaszy jaglanej, grzanki z chleba lub pieczoną i chrupiącą ciecierzycę przepis tu.
Zupa jest dość delikatna w smaku, główną nutę smakową stanowią dodane do niej przyprawy. Fasola sama w sobie jest dość mdła, ale wszystko komponuje się naprawdę dobrze. Kiszone cytryny przygotowuje się prosto, ale nie szybko (aby się ukisiły trzeba poczekać jakieś 2-3 tygodnie), więc jeśli ich nie macie lub jeśli nie chce się Wam ich przygotowywać po prostu użyjecie zwykłe, starte skórki z cytryny (oczywiście wyparzonej i porządnie umyte, i najlepiej nie woskowanej). Kiszone cytryny mają naprawę wyjątkowy i bardzo aromatyczny smak, dlatego warto je dodać. Tak jak wspominałam oryginalnie w tej zupie był dodatek cydru, ja dodałam białe wino, które też dobrze smakuje w tym połączeniu.
Oczywiście jeśli używacie fasoli suszonej (a nie tak jak ja z puszki) to musicie ją namoczyć na noc w zimnej wodzie, krem z suszonej fasoli przygotowuje się nieco dłużej, bo czas gotowania suszonej fasoli jest o wiele dłuższy więc zwróćcie na to uwagę podczas gotowania zupy.
Torebkę herbatki z kopru włoskiego warto dodać z wiadomych względów, aby ograniczyć gazy wytwarzane po spożyciu roślin strączkowych 🙂