Cześć! Dziś kolejny bardzo prosty przepis. Nie jest to przepis ani na obiad, ani na deser. Jest to przepis na składnik/dodatek do potraw, na bazie którego można tworzyć wiele ciekawych rzeczy do jedzenia. Pieczona dynia, z której po zmiksowaniu powstaje puree z dyni to idealna baza do zupy dyniowej. Puree z dyni można wykorzystać także do wypieku ciast i ciasteczek, do wyrobu past kanapkowych, humusu, sosów do makaronów itp. Zastosowanie tego składnika jest naprawdę bardzo bogate. A co ważne morza od razu przygotować sobie większa ilość i przełożyć do słoika, przechowywać w lodówce przez kilka. Dzięki temu gdy ma się ochotę przyrządzić jakieś danie z wykorzystaniem puree z dyni nie trzeba poświęcać czasu na jej upieczenie.
Przepis na pieczoną dynię, purre z dyni
Składniki:
- dyni – dowolna ilość, to ile dyni upieczecie zależy od pojemności Waszego piekarnika 🙂
Przygotowanie:
- Dynię pokrój na mniejsze kawałki (ja swoją pokroiła na 4-5 części)
- Połóż dynię na blaszkę do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do temp 200 stopni i włóż do niego dynię.
- Piecz dynię przez około 1 godzinę, do momentu aż będzie miękka. Czas pieczenia dyni zależy od jej wielkości (więc jeśli Wasz dyni jest naprawdę duża i jeśli włożyliście do piekarnika spore kawałki dyni to czas pieczenia może być dłuższy).
- Po upieczeniu dyni odstaw ją do przestygnięcia, a następnie przy pomocy zwykłej łyżki do zupy delikatnie usuń pestki. Pestki nie są nam potrzebne do purre, oczywiście są to pestki dyni, które można po ususzeniu jeść. Ja nie mam cierpliwości do obierania pestek z dyni i zawsze kupuję już takie obrane pestki, więc pestki z wnętrza swojej dyni po prostu wyrzuciłam, ale Wy jeśli chcecie możecie je zachować i zjeść.
- Po wyjęciu pestek, delikatnie oddzielamy miąższ dyni od jej skórki. Można to zrobić zwykłą łyżką dobrze upieczona dynia jest mięciutka i jej wydrążenie i pozbycie się skórki jest bardzo łatwe. Miąższ wkładaj do miski i zmiksuj przy pomocy blendera.
- Teraz przełóż puree z dyni do czystego słoika, schowaj do lodówki i używaj gdy tylko będziesz miał ochotę na jakieś danie z dynią. Np. pudding z kaszą jaglaną i dynia przepis tu.
Jak przygotować takie puree z dyni możecie zobaczyć także na filmie:
Pieczoną dynię można też jeść po prostu upieczoną, wtedy przed włożeniem do piekarnika polej ją oliwą z oliwek wymieszaną z czosnkiem, odrobiną soli i wędzoną papryką (opcjonalnie). Takie pieczone kawałki dyni to świetny dodatek do drugiego dania.
Smak purre z dyn jest uzależniony od tego jakiej dyni użyjecie. Polecam Wam dynię hokkaido która jest naprawdę przepyszna – więcej o niej napiszę jutro!