Zakwas na żurek

Idą święta Wielkanocne, zatem czas nastawić zakwas na żurek. Powiem Wam szczerze, że pierwszy raz w życiu takowy zakwas robię, choć żurek gości na moim wielkanocnym stole co roku. Do tej pory zawsze kupowałam zakwas na żurek w sklepie. W tym roku postanowiłam go jednak zrobić sama. Przepis jest naprawdę bardzo prosty i jeśli tylko ma się w domu mąkę żytnią to całe przygotowanie zakwasu trwa krócej niż wyjście do sklepu i kupienie słoiczka bądź butelki z zakwasem. Oczywiście w przypadku samodzielnej produkcji zakwasu trzeba się liczyć z tym, że czas kiszenia żurku to około 3 dni i dopiero po 3 dniach będzie on gotowy do użycia. W podstawowej wersji do przygotowania zakwasu potrzebna jest, wspomniana już wcześniej mąką żytnia oraz woda. Dodatkowo można dodać czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i mały kawałek razowego chleba. Jako, że akurat wszystkie potrzebne rzeczy miałam w domu moja wersja żurku jest na bogato – z wszystkimi dodatkami.

Przepis na zakwas na żurek

Prosty przepis na domowy zakwas na żurek
zakwas na żurek przepis

Składniki na litr zakwasu:

  • mąka żytnia:niecałe pół szklanki
  • woda:niecały litr
  • Liście laurowe:2-3 sztuki
  • Ziele angielskie:kilka kulek
  • Czosnek:Dwa ząbki
  • Chleb razowy na zakwasie:mały kawałek – około pół kromki

Przygotowanie:

  • Do słoika wsyp mąkę i zalej 2 szklankami wrzącej wody. Dokładnie wymieszaj. Zaczyn na zakwas powinien mieć konsystencję jak ciasto na naleśniki. Odstaw słoik do wystudzenia, następnie uzupełnij słoik chłodną wodą dodaj obrany i pokrojony czosnek, ziele angielskie i liść laurowy.
  • Przykryj słoik ściereczką lub gazą i o odstaw w ciepłe miejsce na 3 dni. Po tym czasie możesz użyć zakwas do produkcji żurku, lub przelać go do butelki i wstawić do lodówki (można go w niej przechowywać 1-2 tygodnie).

5 gwiazdek na podstawie 5 opinii
Przygotowania:
Połączenie składników: – bo potrzeba poczekać aż gorąca woda wystygnie
Łączny czas oczekiwania na zakwas:
Ilość uzyskanego zakwasu: 1 litr

Filmik na youtube znajduje się pod adresem: zakwas na żurek