Jak zrobić domowy ketchup

O tym, że podjęłam się zrobienia keczupu w domu pisałam jakiś czas temu. Będę szczera kupno keczupu jest zdecydowanie prostsze i szybsze niż jego przygotowywanie w domu. Naprawdę nie spodziewałam się, że zajmie mi to aż tyle czasu! Niby zrobienie keczupu nie jest jakoś wielce skomplikowane, ale jakoś tak wyszło, że spędziłam nad tym całe popołudnie. Czy było warto? trudno powiedzieć – keczup wyszedł naprawdę smacznie i jest zbliżony w smaku do keczupów jakie można kupić w sklepie, mogę nawet pokusić się o stwierdzenie że jest smaczniejszy od tych sklepowych i zdrowszy. Wiem dokładnie czego użyłam do jego produkcji i wiem że nie ma ma w niem różnych zagęstników i innych takich dodatków. Ale czy uczynię z robienia keczupu coroczną tradycję – tego nie wiem bo to jak na mnie trochę zbyt czasochłonne. W każdym razie bogatsza o nowe umiejętności i doświadczenia życiowe związane z ronieniem keczupu przedstawiam Wam przepis.

Przed przystąpieniem do produkcji keczupu poczytałam dostępne w internecie przepis, ale postanowiłam (jak to zwykle bywa) nie trzymać się sztywno jednego tylko jak zazwyczaj przygotować go na oko.

Składniki:

Pomidory – 4,5 kg (użyłam pomidorów LIMA)

Cebula – 3 sztuki

Czosnek – 2 duże ząbki

Cukier – 1/2 szklanki

Ostre papryczki – 2 sztuki

Ocet – 1/3 szklanki

Gorczyca – 3 łyżki

Liść laurowy – 3 sztuki

Ziele angielskie – około 8 sztuk

Goździki – 4 sztuki

Cynamon – 1,2 łyżeczki

Oliwa z oliwek – 2 łyżki

Sól – 2-3 łyżki

Pieprz czarny i biały – do smaku

domowy keczup

Przygotowanie:

1. Pomidory umyj, ponacinaj skórkę nożem, umieść w dużym garnku i zalej wrzątkiem na około 1 minutę – to ułatwi zdjęcie skórki z pomidorów. Obrane pomidory pokrój na 4 części.

2. Pokrojoną cebulę oraz czosnek podsmaż na oliwie z oliwek, następnie dodaj pokrojone pomidory i wszystkie pozostałe składniki.  Duś wszystko na małym ogniu przez około 1-1,5 godziny (do momentu aż pomidory się rozpadną.

3. Wyjmij z garnka liście laurowe oraz kulki ziela angielskiego , a następnie zmiksuj zawartość garnka przy pomocy blendera. Po zmiksowaniu przetrzyj ketchup przez sito o drobnych oczkach, a następnie wstaw z powrotem na mały gaz i gotuj keczup do momentu aż będzie odpowiednio gęsty – mi zajęło to około 3 godzin. Oczywiście od czasu do czasu mieszaj zawartość garnka.

4. Gorący gotowy keczup przełóż do umytych i wyparzonych ciepłych słoiczków, zakręć i wstaw słoiki do piekarnika nagrzanego do około 120 stopni na 20 minut.

5. Smacznego!

Moja wersja keczupu jest naprawdę ostra.

Ja swój domowy keczup planuję zjeść przed wszystkim z domowymi burgerami. keczup ze świeżych pomidorów