Po co kurze jajko?

Cześć! Rzadko wspominam o tym, że studiowałam zootechnikę czyli taki dziwny kierunek, na którym uczyłam się np. jak żywić krowy żeby dawały więcej mleka, czy świnie żeby ich mięso było smaczniejsze. Jakie powinno się zapewnić warunki środowiska kurom żeby składały więcej jajek. Uczyłam się też trochę o miodzie i produktach pszczelich i ogólnie naprawdę sporo na temat chowu i hodowli zwierząt, oraz produktów jakie człowiek pozyskuje i wykorzystuje od zwierząt gospodarskich. Miałam też takie śmieszne przedmioty jak łąkarstwo, botanikę, biochemię, mechanizację, mikrobiologię itp. Studia zaczęłam jako wegetarianka (tak była wegetarianką i uczyłam się jak przebiega ubój świni i jakie właściwości kulinarne ma mięso), ale skończyłam je jako osoba mięsożerna 🙂 (tak wiem dziwne to wszystko). Ponadto byłam na praktykach w ubojni drobiu, a pracę magisterską pisałam o okrywie włosowej i wiem, że żeby włosy były lśniące, a końcówki żeby się nie rozdwajały to trzeba przede wszystkim  dostarczyć niezbędnych składników potrzebnych do budowy włosa. Szampony i odżywki do włosów raczej nie odżywiają ich od wewnątrz bo – uwaga – włosy są MARTWYMI wytworami naskórka (może kiedyś o tym napiszę coś więcej, bo śmieszą mnie reklamy innowacyjnych odżywek, które wnikają w głąb włosa i go odżywiają).

W każdym razie tak sobie pomyślałam, że może czasem podzielę się z Wami informacjami na temat np. różnych grup produktów pochodzenia zwierzęcego i korzystając z tego, że zbliżają się świąt wielkanocne jest okazja aby napisać coś na temat jajek. 

jajka

Po co kurze jajko?

Nie każdy na co dzień o tym myśli i nie każdy jest tego świadomy, po co tak na prawdę kura znosi jajka. Po co tak się wysila i czemu to ma służyć? Na pewno nie robi tego aby sprawić przyjemność człowiekowi, aby mógł co rano z jajek przygotować sobie jajecznice. Na co dzień raczej nie myślimy o tym, że jajko spełnia dla kury funkcje rozrodcze, a żółtko jaja jest największą komórką biologiczną. Żółtko jaja to żeńska komórka rozrodcza (komórka jajowa, czyli gameta żeńska), która składa się z tarczki zarodkowej i zbiornika substancji odżywczych (którym potencjalnie może odżywiać się zarodek, jeśli oczywiście wcześniej dojdzie do zapłodnienia).

Natomiast białko jaja, skorupka, oraz kilka innych elementów które wchodzą w skład jaja stanowią przede wszystkim funkcje ochronne dla zarodka, który może się w jajku rozwinąć. Białko jaja na przykład zawiera wiele różnych białek mających właściwości bakteriobójcze – wiedzieliście o tym?

Jak powstają jajka?

Uwaga teraz będzie nowina, jajka powstają w układzie rozrodczym kury, a nie w fabryce. Tak kura ma układ rozrodczy podobnie jak człowiek i każde inne zwierzę. W jajniku kury, znajdują się pęcherzyki jajowe, które po wzroście i drobnych modyfikacjach przekształcają się w żółtko jaja, które w następnych elementach układu rozrodczego (jajowodzie, gruczole skorupowym itp.) zostaje „obudowane” białkiem i skorupkę. Po uformowaniu się jajka, zostaje ono wypchnięte przez kurzą pochwę na świat, czyli potocznie mówiąc zniesione przez kurę – ktoś ma jeszcze ochotę na jajko na miękko lub jajecznicę 🙂 ? Tak wiem, to wszystko może odbierać ochotę na jajka, ale takie są fakty i powstawanie jaj jest naturalnym biologicznym zjawiskiem zachodzącym w ciele kury (wszystko w lewym jajniku i lewym jajowodzie – tylko i wyłącznie). I tak będzie nie zależnie od tego czy jest się tego świadomym czy też nie. Jajka nie są syntetyzowane i tworzone w fabrykach przez człowiek :).

I jeszcze jedna nowina, z każdego jajka, które kupujecie w sklepie, jeśli oczywiście było by wcześniej zapłodnione mógłby powstać kurczak, trzeba by tylko trzymać jajka w cieple (potrzebna jest temp. 39 stopni) i poczekać 21 jeden dni. Z tego wszystkiego co znajduje się w jajku powstał by żywy organizm! Więc w jajku znajdują się wszystkie niezbędne substancje potrzebne do rozwoju nowego życia. Znaczy to też, że w jajku może być wiele cennych substancji odżywczych, które mogą stanowić wartościowe źródło składników odżywczych dla ludzi, którzy się nimi żywią. Ale temat wartości odżywczej jaj pojawi się w kolejnym wpisie.