Cześć! Dziś zapraszam Was do zrobienia banalnie prostej nalewki z kwiatów lipy. Zapewne wiecie, ze lipa ma właściwości napotne i doskonale wspomaga organizm człowieka w walce z przeziębieniem i grypą. Jednak uwaga! Jednorazowe spożycie szklanki naparu z kwiatów lipy nie spowoduje, że nagle cudownie ozdrowiejemy, zwłaszcza gdy infekcja na dobre się rozwinęła. Wszelkiego rodzaju herbatki, napary i nalewki lipowe są skuteczne tylko wtedy gdy są odpowiednio wcześnie zaaplikowane. Czyli tego typu naturalne wspomagacze organizmu trzeba spożyć gdy tylko poczujemy się lekko „niewyraźnie”, gdy po prostu zaczynamy się źle czuć i przeziębienie dopiero zaczyna się rozwijać. Pamiętajcie też, że jednorazowe wypicie herbatki lipowej także nie pomoże. Aby kuracja dała jakiś efekt trzeba popijać lipowe medykamenty kilkakrotnie w ciągu dnia. Co w przypadku nalewki z kwiatów lipy nie wydaje się w cale takim złym pomysłem 🙂 . Bezkarne popijanie lipóweczki przez cały dzień i możliwość usprawiedliwiania tego przeziębieniem, które zaczyna minie rozkładać przeziębienie sprawia, że nie mogę doczekać się sezonu grypowego. Tylko jest jeden problem – ja się bardzo rzadko przeziębiam. Ale przeczytałam ostatnio w pewnej mądrej książce o ziołach, że lipa to panaceum na zmęczenie nerwowe. Odświeża po długotrwałym wysiłku umysłowym, jest pomocna w stanach napięcia i pobudzenia. Nalewka z kwiatów lipy jest pomocna dla osób takich jak ja czyli rzadko się przeziębiających 🙂
Jako surowiec zielarski wykorzystuje się kwiaty zarówno lipy drobnolistnej jak i szeroko listnej. Pamiętajcie, że by lipę zbierać z dala od drogi i centrów miast, ponieważ bardzo łatwo akumuluje ona zanieczyszczenia. Na zbieranie kwiatów wybierzcie się w słoneczny, ciepły i bezwietrzny dzień.
Nalewka z kwiatów lipy przepis także na filmie
Przepis na nalewkę z lipy
Składniki w 1 ETAPIE:
Kwiaty lipy – 5 sporych garści
Spirytus – 3 szklanki
Woda – 2 szklanki
Laska wanilii (opcjonalnie)
Przygotowanie 1 ETAP
1. Kwiatki lipy umieść w słoiku, zalej spirytusem i wodą. Odstaw słoik w ciemne i ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsaj słoikiem. Ja w pierwszym etapie dodałam do nalewki laskę wanilii, można to pominąć, lub dodać j w 2 etapie podczas przygotowywania syropu cukrowego.
Składniki 2 ETAPIE:
Woda – 2 szklanki
Cukier – 0,7 kg
Przygotowanie 2 Etapu:
1. Zalane spirytusem kwiatki lipy należy przecedzić przez gazę.
2. Przygotować syrop cukrowy – zagotować cukier z wodą.
3. Dolać ciepły syrop cukrowy do przecedzonego spirytusu, wymieszać i rozlać do butelek.
Ja może dodam zamiast cukru do syropu miodu lipowego. Jeśli też chcecie zamienić cukier na miód to pamiętajcie, żeby takiego syropu miodowego nie zagotowywać! miód traci swoje właściwości zdrowotne w temperaturze powyżej 40 stopni, więc jeśli zależy Wam na tym aby nalewka poza tym żeby była smaczna, to jeszcze miała właściwości lecznicze pamiętajcie o tym.
Rozlana do butelek lipuweczka powinna leżakować jeszcze przez kilka miesięcy. Ja oczywiście nie będę tyle czekać i spróbuję jak smakuje od razu po przygotowaniu 🙂