Hej! Dziś pieczona papryka, oczywiście jak to ostatnio bywa w połączeniu z kaszą jaglaną 🙂 . Papryka jest jeszcze w sklepach w miarę przyzwoitych cenach więc warto się zaopatrzyć w większa ilość i zrobić sobie sos z pieczonej papryki, który można przełożyć do słoików za pasteryzować i cieszyć się paprykowym smakiem przez całą zimę.
Sos z pieczonej papryki przepis:
(jeśli chcecie zrobić sobie porządny zapas takiego sosu i mieć pewność, że starczy go wam do wiosny to zwiększcie ilość składzików 🙂 )
Składniki na 3 słoiczki po 250g :
- Papryka czerwona – około 2 kg
- Czosnek – 2 sztuki
- Rozmaryn świeży lub suszony – 2 -3 łyżeczki
- Bazylia świeże listki – 2 garście
- Sól – do smaki
- Oliwa z oliwek – około 30ml
- Sok z 1/2 cytryny
- Ostra papryczka habanero – 1/2 sztuki (opcjonalnie, można dodać pieprzu cayenne ilość zależna od tego jak bardzo lubicie pikantne rzeczy)
Przygotowanie:
- Nagrzej piekarnik do 250 stopni (ja ustawiłam piekarnik tak, aby mocno grzała górna grzałka)
- Papryki umyj i wytrzyj. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, włóż do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 25-35 minut. Mniej więcej w połowie pieczenia (gdy papryka zrobiła się czarna z jednaj strony, przełożyłam papryczki na drugą stronę. W tym przepisie chodzi o to żeby spalić skórkę , więc na odwrót niż w większości przepisów, gdzie trzeba uważać żeby niczego nie spalić tu im czarniejsza skórka tym lepiej 🙂 – oczywiście w granicach rozsądku nie palcie papryki doszczętnie bo wtedy nic z tego nie będzie 🙂 .
- Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i poczekaj aż papryka przestygnie. Wyjmij ją z piekarnika i zdejmij z niej przypalona i pomarszczoną skórkę. Z tak upieczonej papryki skórka powinna zejść bez problemu, jednak jeśli będą miejsce na papryce gdzie skórka jeszcze przylega (bo się z którejść ze stron dobrze nie spiekła) to nic się nie przejmujcie i tak wszystko zostanie zmiksowane.
- Obraną paprykę umieść w garnku, dodaj zioła, starty na tarce czosnek, oliwę, sok z cytryny, ostrą papryczkę (uwaga ja dodała 1/2 papryczki habanero i wyszło jak dla mnie dość ostre, ale zjadliwe więc jeśli też chcecie jej użyć to dobrze przemyślcie jej ilość, zdecydowanie polecam zacząć od 1 plasterka i w razie konieczności dodajcie następny ) ) . Dopraw wszystko sola i zmiksuj przy pomocy blendera ręcznego.
- Zmiksowany sos gotuj przez 5 minut i gotowe.
- Gotowe!
Papryka po upieczeniu staje się słodka i jeszcze bardziej paprykowa w smaku. Taki sos z pieczonej papryki można użyć do makaronów, mięs, zup, tostów. Dobrze smakuje n ciepło i na zimno. Jeśli robicie większy zapas to przygotowany sos trzeba umieścić w czystych słoiczkach i pasteryzować.
Ja połączyłam z ugotowaną kaszą jaglaną, tuńczykiem z puszki, kukurydzą i kiściami świeżej bazylii. Powstała pyszna sałatka na obiad 🙂