Cześć! Robiliście kiedyś wołowinę po burgundzku? To taki długo gotowany gulasz z dodatkiem czerwonego wina – ja go uwielbiam. Jednak dziś wersja dla wegetarian. Mi taka wersja także bardzo smakuje i mięsa mi w niej nie brakuje 🙂 , a zamiast wołowiny są w niej… buraki 🙂 . Buraki po burgundzku – ten przepis naprawdę mnie zaintrygował i musiałam koniecznie sprawdzić jak to smakuje (oryginalny przepis znajdziecie w książce „Warzywo”). Oczywiście nie ukrywajmy – w przypadku tego dania każdy od razu zorientuje się, że braki to nie wołowina, bo są kiepskim zamiennikiem mięsa i kiepsko je udają.
Ja nie mam zamiaru całkowicie rezygnować z oryginalnej, mięsnej wersji tego dania. Jednak ten buraczany gulasz jest naprawdę smaczny i bardzo aromatyczny. Oczywiście polecam zjeść go z kaszą jaglaną :). Generalnie mimo iż do wykonania tego dania zainspirował mnie przepis z książki kucharskiej to robiłam go mniej więcej i na oko (jeśli chodzi o proporcje i ilości składników).
Przepis na buraczany gulasz:
Składniki na 6-8 porcji:
- Buraki – około 1- 1,5 kg
- Marchewka – 4 średnie sztuki
- Korzeń pietruszki – 3 średnie stuki
- Seler naciowy – 4 łodygi
- Cebula (szalotka lub zwykła) – 3 średnie sztuki
- Pieczarki – 250 g
- Czosnek – 4-5 ząbków
- Natka pietruszki – pęczek
- Gałązki lubczyku (opcjonalnie) – 2-3 sztuki
- Gałązki świeżego tymianku – kilka sztuk 8-10
- Liście laurowe – 4 sztuki
- Ziele angielskie – 5-6 ziaren
- Czarny pieprz
- Sól
- Ostra suszona papryczka – 1 mała sztuka
- Nasiona chia – 2 -3 łyżeczki (opcjonalnie do zagęszczenia gulaszu)
- Wytrawne czerwone wino – 1 szklanka
- Woda lub bulion – 2 szklanki
- Olej – 3-4 łyżki
Przygotowanie:
- Przygotuj warzywa: obierz i pokrój w plasterki, pietruszkę i buraki. Pokrój także w plasterki łodygi selera naciowego.
- W sporym garnku (najlepiej takim z grubym dnem) rozgrzej olej. Pokrój w kostkę cebule i dodaj je do garnka. Smaż cebule około 3-4 minut. Następnie dodaj po niej pokrojone ząbki czosnku, smaż wszystko następne 1-2 minuty. Następnie dodaj do garnka marchewkę, pietruszkę i seler. Smaż warzywa przez następne 10 minut, od czasu do czasu pomieszaj w garnku, żeby się nic nie przypaliły.
- Obierz buraki i pokrój je na mniejsze kawałki.
- Dodaj buraki do garnka w którym smażą się pozostałe warzywa, wlej wino, dodaj też przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól, cały pęczek natki (nie krój jej), gałązki tymianku (możesz zastąpić 1 łyżeczką suszonego), łodygi lubczyku, ostrą papryczkę i nasiona chia. Gotuj wszystko na średnim ogniu przez około 15 minut. Następnie dolej wodę lub bulion i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około 40 minut, pod koniec gotowania dopraw jeszcze wszystko do smaku solą.
- W czasie gdy gulasz się gotuje przygotuj pieczarki. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Blachę do pieczenia wyłóż papierem, na papier wyłóż obrane pieczarki (jeśli są duże pokrój je wcześniej na 4 części), pieczarki posyp solą i pieprzem i skrop olejem. Piecz je przez około 20 minut.
- Gdy warzywa będą miękkie (marchewka, pietruszka i seler powinny być bardzo miękkie, a buraki delikatnie al dente). Wyjmij z garnka łodygi natki, gałązki tymianku i lubczyk (oddały one już swój aromat do potrawy i nie są już potrzebna) i dodaj upieczone pieczarki. Wszystko wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut.
- Gotowe! Tak jak pisałam wcześniej buraczany gulasz smakuje świetnie z kaszą jaglaną, można go posypać dodatkową porcją świeżej natki pietruszki.
Jak smakuje buraczany gulasz?
Oczywiście ma intensywny buraczany smak i może kojarzyć się ze zwykłym barszczem z czerwonych buraków. Jednak moim zdaniem smak buraków w tym gulaszu jest naprawdę intensywny i bogaty. Dodatek czerwonego wina świetnie wydobywa ich smak.