zdjęcia kulinarne słoik ogórków małosolnych

Przepis na ogórki małosolne

U mnie w domu sezon ogórkowy rozpoczął się w zeszłym tygodniu.

Nie jest to sezon, w którym nic ciekawego się nie dzieje.  Nie ma nic wspólnego z  sezonem ogórkowym jaki ma miejsce w np. polityce w okresie wakacyjnym. Jest to czas w którym duży słój wypełnia się ogórkami, które już na drugi dzień jako ogórki małosolne zaczynają ze słoika wybywać. W miarę upływu czasu i przebiegu fermentacji ich smak jest coraz bardziej wyraźny i coraz bardziej kwaśny. Codziennie wyjmuje się ze słoika ogórka, który smakuje nieco inaczej.  

Wszystko trwa do momentu, aż słój zostaje opróżniony. Wtedy napełnia się go ponownie i cały cykl wyjadania ogórków zaczyna się od początku.

Pierwsza porcja ogórków została przygotowana w zeszłym tygodniu. Tych kilka, które jeszcze zostały na dnie słoika smakuje prawie jak kiszone, wyraźnie czuć  czosnek i koper.

Kwestia zalewy w przepisie na ogórki małosolne jest sporna. Moja mama zalewa je zimną wodą, a moja teściowa gorącą. Tym razem ogórki były robione według przepisu teściowej. Ale obie wersje mi smakują i szczerze powiedziawszy nie wiedzę między nimi większej różnicy.

fotografia przepis na ogórki

Przepis na ogórki małosolne

Składniki

 • Ogórki gruntowe – ok. 2 kg
 • Koper – kilka gałązek
 • Czosnek –około 4-5 ząbki
 • Pieprz w ziarnach – kilkanaście ziaren
 • Korzeń chrzanu – kawałek około 5-10 cm
 • Sól kamienna (niejodowana, do przetworów) – około 1 i ½ łyżki
 • Woda około 1 i ½ l

Przygotowanie

 1. Ogórki dokładnie umyj, czosnek obierz i pokrój na mniejsze kawałki, chrzan obierz i pokrój.
 2. Ułóż ogórki w słoiku lub kamionkowym naczyniu. Uwaga! Rada mojej teściowej: odpowiednie ułożenie ogórków w słoiku powoduje, że lepiej się kiszą. Gdy są ułożone w naczyniu „ogonkiem do dołu”. Poza tym szybciej się ukiszą gdy obetniemy kawałek ogórka niecały 1 cm od strony ogonka.
 3. Do słoika włóż przygotowane wcześniej przyprawy.
 4. Zagotuj w garnku 1 i ½ litra wody wraz z solą. Uwaga ! Zasada jest taka, że na każdy litr wody powinno się dodać łyżkę soli.
 5. Zalej ogórki gorącą wodą. Zakręć słoik i poczekaj kilka godzin
 6. Smacznego!

Czas potrzebny na przygotowanie: 10 minut

Czas wykonania przepisu: 15 minut

Dieta typu: Vegan

Liczba porcji: 24

Ocena 5 Gwiazdki:  ★★★★★ 1 review(s)

zdjęcia słoik ogórków małosolnych4 myśli na temat “Przepis na ogórki małosolne”

 1. Lubię już takie które trochę poleżą, jednak pamiętam jak zawsze u mnie w domu były wyjadane już na drugi dzień i niestety nie miałam już szansy na tego ‚mojego’ :)

 2. Ja swoje małosolne nastawiłam wczoraj i teraz czekam aż będzie można je pałaszować z apetytem. Myślę, że już jutro będę je jeść :) Zdecydowanie ten sezon ogórkowy nie ma nic wspólnego z tym ogórkowym znanym z mediów :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.