W zeszłym roku robiłam to ciasto z dni. Wyszło ono genialnie, zwłaszcza bananowy, karmelowy mus na wierzchu ciasta jest obłędny. W tym roku poeksperymentowałam z oryginalnym przepisem i zrobiłam wersję bezglutenową i wyszło równie smacznie!
Przepis na bezglutenowe ciasto z dyni:
- Puree z dyni – 1 szklanka – jak zrobić puree z dyni przepis tu
- Płatki owsiane – 1 szklanka
- Gorąca woda – 2/3 szklanki
- Masło – około 100g
- Cukier – 2/3 szklanki
- Jako – 2 sztuki
- Mąka gryczana – 1 szklanka
- Cynamon – 2 płaskie łyżeczki
- Sól – szczypta
- Soda – 1 łyżeczka
Krem bananowy – składniki:
- Masło – około 30-50 g
- Cukier 1/3 – 1/2 szklanki
- Sól – szczypta (1/4 łyżeczki)
- Cukier waniliowy – 4 łyżki
- Banany – mocno dojrzałe – 3 – 4 sztuki
- Do posypania ciasta użyłam prażonych nerkowców, sezam, nasion chia i pestek dyni.
Przygotowanie:
- Szklankę płatków owsianych wsyp do miski i zalej 2/3 szklanki gorącej wody i odstaw do namoczenia.
- Miękkie masło umieść w sporej misce, dodaj cukier i zacznij wszystko miksować przy pomocy miksera. Następnie do miski wbij jajka i cały czas wszystko ucieraj. Następnie dodaj puree z dyni, dosyp mąkę gryczaną i namoczone płatki, cynamon, dodaj też szczyptę soli i sodę. Wszystko dokładnie, ale delikatnie wymieszaj.
- Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej przygotowaną masę na ciasto.
- Wstaw tortownicę do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piecz przez około 40 minut.
- Gdy ciasto się piecze przygotuj krem bananowy. W rondelu rozpuść masło i wsyp cukier, cukier waniliowy i szczyptę (około 1/4 łyżeczki) soli. Poczekaj aż cukier zacznie się rozpuszczać (nie mieszaj go w tym czasie), gdy cukier delikatnie zbrązowieje wyłącz gaz pod garnkiem i dodaj pokrojone banany (uwaga wszystko jest gorące i gdy dodasz do garnka zimne banany wszystko zacznie się dymić). Następnie zmiksuj masę przy pomocy blendera. Krem bananowy jest gotowy. Gdyby pojawiły się w nim gródki – dodaj trochę masła (1-2 łyżki) i podgrzej całość – cały czas przy tym mieszając trzepaczką.
- Upieczone ciasto odstaw do przestudzenia, a następnie na jego wierzch wyłóż warstwę kremu bananowego. Wszystko posyp uprażonymi orzechami i nasionami.
- Smacznego!
Naprawdę uwielbiam to ciasto, oryginalny przepis pochodzi z książki „Warzywo”, moja wersja kremu bananowego jest tym razem nieco bardziej kaloryczna, ale kto by tam liczył kalorie 🙂